05. 12. 2020 08:57 | USA/TASR

Donald Trump nariadil odsun väčšiny armádnych a bezpečnostných síl zo Somálska

V Somálsku je nasadených približne 700 amerických vojakov.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Dosluhujúci americký prezident Donald Trump nariadil odsun väčšiny amerických armádnych a bezpečnostných pracovníkov zo Somálska, kde vedú operácie proti militantnej skupine aš-Šabáb, oznámil v piatok Pentagón.

"Trump nariadil ministerstvu obrany a Africkému veleniu ozbrojených síl USA (U.S. AFRICOM) presunúť väčšinu personálu a majetku zo Somálska do začiatku roku 2021," uviedol Pentagón vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

"Aj keď ide o zmenu silovej pozície, tento krok nie je zmenou politiky USA. Budeme pokračovať v degradácii násilných extrémistických organizácií, ktoré by mohli ohroziť našu vlasť, a zároveň zaistíme zachovanie našej strategickej výhody vo veľkej mocenskej konkurencii," uviedol Pentagón.

V Somálsku je nasadených približne 700 amerických vojakov, ktorí sa podieľajú na výcviku tamojších síl na boj proti terorizmu. Zároveň podnikajú útoky proti militantnej skupine aš-Šabáb, ktorá je napojená na teroristickú sieť al-Káida a ktorú USA od roku 2008 považujú za teroristickú organizáciu.

Ozbrojenci z aš-Šabábu sa dlhodobo pokúšajú zvrhnúť somálsku ústrednú vládu, ktorú okrem približne príslušníkov armády USA podporuje aj približne 20.000 vojakov Africkej únie.

Aš-Šabáb presadzuje v Somálsku radikálny výklad islamského práva šaría.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?