09. 12. 2020 14:17 | MOSKVA/kc

Putinovo lietajúce veliteľstvo pre prípad nukleárnej vojny vykradli za bieleho dňa

Kedy presne malo ku krádežI dôjsť, nie je jasné. Zistiť to mali počas inšpekcie lietadla.

Iljušin IL-80
Iljušin IL-80 Foto: shutterstock/Andrey 69

Neznámi zlodeji vykradli lietadlo ruskej armády Iljušin Il-80, z ktorého má v prípade vojny prezident Vladimir Putin veliť vojskám. Takzvané „lietadlo súdneho dňa" sa práve nachádzalo na letisku Taganrog-Južnyj pri Azovskom mori, kde ho mali zmodernizovať.

Zlodeji si zo stroja, ktorý vraj patrí medzi najutajovanejšie lietadlá ruského letectva, odniesli elektronické vybavenie. Píše o tom portál BBC s odvolaním na ruské médiá.

Kedy presne malo ku krádežI dôjsť, nie je jasné. Zistiť to mali počas inšpekcie lietadla. Správcovia komplexu krádež nahlásili 4. decembra. Zlodeji sa do lietadla dostali cez nákladový poklop, Ktorý zostal poškodený.

Z paluby stroja zmizlo 39 rádiových jednotiek. Pri predposlednej kontrole z 26. novembra pritom ešte nič nechýbalo a všetky vstupné miesta do lietadla boli zapečatené. Vyšetrovatelia našli na porušenom poklope odtlačky prstov, ktoré zrejme patria jednému zo zlodejov.

Vykradnuté lietadlo je jedným zo štyroch strojov Il-80 ruskej armády vyrobených pre tento účel. V službe sú od roku 1987 a sú skonštruované tak, aby poskytli posádke čiastočnú ochranu v prípade nukleárnej explózie. Napríklad okná sú preto iba v pilotnej kabíne. Agentúra TASS v októbri informovala, že časom by ich mal nahradiť nový model Il-96-400M.

Lietadlo, z ktorého je v prípade jadrového konfliktu možné riadiť všetky zložky armády, majú aj Spojené štáty, a to Boeing nazvaný E-4B Nightwatch.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?