10. 01. 2021 07:27 , článok bol aktualizovaný 10. 01. 2021 10:56 | JAKARTA/TASR

VIDEO: Najhoršie obavy sa potvrdili. V mori už našli trosky zmiznutého lietadla aj telesné ostatky

Príčina sobotňajšej nehody lietadla typu Boeing 737-500 dosiaľ nie je známa.

Záchranári kontrolujú trosky nájdené po zrútení lietadla v Indonézii.
Záchranári kontrolujú trosky nájdené po zrútení lietadla v Indonézii. Foto: TASR/AP

Potápači z indonézskych námorných síl objavili v nedeľu časť vraku havarovaného lietadla, ktoré sa v sobotu krátko po štarte z Jakarty zrútilo so 62 ľuďmi na palube.

Časť vraku našli v Jávskom mori, v hĺbke 23 metrov. S odvolaním sa na šéfa indonézskych ozbrojených síl o tom informovali agentúry AP a DPA.

Potápači vyťahujú trosky nájdené po zrútení lietadla v Indonézii.
Potápači vyťahujú trosky nájdené po zrútení lietadla v Indonézii. Foto: TASR/AP
 

Podľa šéfa ozbrojených síl Hadiho Tjahjantoa objavili potápači trosky havarovaného lietadla - časti jeho vraku vrátane tých s evidenčným číslom lietadla. Našli tiež záchranné vesty.

„Od tímu potápačov sme dostali správu, že vo vode je dobrá a jasná viditeľnosť, čo umožnilo objavenie viacerých častí lietadla," uviedol Hadi Tjahjanto.

Pátracie tímy lokalizovali v nedeľu aj tzv. čierne skrinky z havarovaného lietadla. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na indonézsku armádu.

„Sme schopní zachytiť signál z oboch čiernych skriniek a dokážeme identifikovať ich polohu. Dúfame, že sa nám ich podarí skoro vyzdvihnúť," uviedol šéf indonézskej armády, maršal letectva Hadi Tjahjanto. Podľa jeho slov ich čoskoro začnú hľadať potápači.  

Pojmom čierne skrinky sa označujú záznamník rozhovorov v pilotnej kabíne a záznamník letových údajov. 

Záchranári a námorníci presúvajú trosky nájdené po zrútení lietadla v Indonézii.
Záchranári a námorníci presúvajú trosky nájdené po zrútení lietadla v Indonézii. Foto: TASR/AP
 

Tjahjanto tiež uviedol, že potápači zachytili signál z havarovaného lietadla a následne našli časť jeho vraku - približne 23 metrov pod hladinou, píše agentúra AFP.

Indonézski vyšetrovatelia už skôr v nedeľu informovali, že objavili telesné pozostatky a trosky pri pobreží Jávskeho mora, konkrétne neďaleko hlavného mesta Jakarta, kde sa v sobotu krátko po štarte zrútilo lietadlo nízkonákladovej spoločnosti Sriwijaya Air.

Záchranári kontrolujú trosky nájdené po zrútení lietadla v Indonézii.
Záchranári kontrolujú trosky nájdené po zrútení lietadla v Indonézii. Foto: TASR/AP
 

Príčina sobotňajšej nehody lietadla typu Boeing 737-500 dosiaľ nie je známa. Stroj smeroval z Jakarty do mesta Pontianak na ostrove Borneo a s úradmi stratil kontakt asi štyri minúty po štarte, približne o 14.40 h (08.40 h SEČ).


Zdroj: YouTube/Sky News

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?