26. 01. 2021 16:10 | NAÍ DILLÍ/TASR

OBRAZOM: Ako útok na americký Kapitol: Červenú pevnosť v Indii obsadili desaťtísíce roľníkov

Tisíce roľníkov od novembra táboria na predmestiach Naí Dillí a vyjadrujú nespokojnosť s novými zákonmi.

Indickí farmári sa dostali do stretov s políciou.
Indickí farmári sa dostali do stretov s políciou. Foto: Profimedia.sk

Desaťtisíce roľníkov s traktormi protestovali v utorok v indickom hlavnom meste Naí Dillí proti poľnohospodárskym reformám. Niektorí prerazili policajné barikády, informovali agentúry AP a AFP.

Polícia už predtým zablokovala väčšinu vstupných ciest do mesta. Neskôr však musela proti roľníkom použiť slzotvorný plyn a obušky.

 

V Indii majú v utorok štátny sviatok - Deň republiky. Úrady roľníkom zhromaždenie s traktormi povolili pod podmienkou, že počkajú na ukončenie prehliadky pri príležitosti Dňa republiky. Protestujúci farmári však za bariéry na viacerých miestach prenikli.

Indickí farmári pochodujú do hlavného mesta počas demonštrácie proti novým farmárskym zákonom.
Indickí farmári pochodujú do hlavného mesta počas demonštrácie proti novým farmárskym zákonom. Foto: TASR/AP/Altaf Qadri
 

Niektorým protestujúcim sa podarilo dostať na miesto vzdialené tri kilometre od prehliadky, na ktorej sa zúčastnil aj indický premiér Nárendra Módí a ďalší členovia vlády. Premiéra previezli do jeho rezidencie predtým, ako sa dostal do kontaktu s farmármi, píše AFP.

Červenú pevnosť obsadili desaťtisíce nahnevaných roľníkov

Svetové televízie odvysielali zábery chaotickej scény z historickej Červenej pevnosti, ktorú po prerazení policajných barikád obsadili nahnevaní roľníci. Mnohí z nich boli z radov náboženskej menšiny Sikhov a do ulíc Naí Dillí sa vybrali vyzbrojení tradičnými šabľami.

Indickí farmári, ktorí pochodujú do hlavného mesta prerážajú traktorom policajné barikády.
Indickí farmári, ktorí pochodujú do hlavného mesta prerážajú traktorom policajné barikády. Foto: TASR/AP/Altaf Qadri
 

Červená pevnosť je bývalým sídlom sultána a je jedným zo symbolov hlavného mesta. Pri stretoch s políciou zahynul najmenej jeden roľník a na obidvoch stranách boli desiatky zranených.

Indickí farmári obsadili Červenú pevnosť v Naí Dillí. Dinesh Joshi.jpg
Indickí farmári obsadili Červenú pevnosť v Naí Dillí. Dinesh Joshi.jpg
 

Tisíce roľníkov od novembra táboria na predmestiach Naí Dillí a vyjadrujú nespokojnosť s novými zákonmi.Zástupcovia odborov tvrdia, že zákony súkromným konzorciám umožnia pod svoju kontrolu odvetvie poľnohospodárstva.

Reformy podľa vlády podporia príjmy vo vidieckych oblastiach. Farmárov podľa vlády ovplyvnili opozičné politické strany. Patovú situáciu nevyriešili ani rozhovory medzi zväzmi poľnohospodárov a vládou.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?