23. 02. 2021 11:10 | WASHINGTON/jh/TASR

Krásna a nebezpečná: Bývalá misska a manželka drogového bossa skončila za mrežami

Je obvinená z obchodovania s drogami a napomáhania v úteku z väzenia.

Emma Coronel Aispurová, manželka
Emma Coronel Aispurová, manželka "El Chapa" Foto: TASR/AP

Kedysi kráľovná krásy, neskôr manželka mexického drogového bossa „El Chapa" Guzmána (63). Ukázalo sa, že nebola len ženou v domácnosti, ale podieľala sa na špinavých obchodoch. Americký súd ju obvinil z medzinárodného obchodovania s drogami (ako napríklad kokaín, metamfetamín, heroín či marihuana) a napomáhania v úteku z väzenia.

Emma Coronel Aispurová (31) skončila v rukách polície. Ako uviedla BBC, ženu zadržali na letisku neďaleko Washingtonu. Jej manžel si odpykáva doživotný trest v štáte New York.

profimedia-0459318612.jpg
profimedia-0459318612.jpg Foto: Profimedia
 

Aispurová je občiankou USA aj Mexika. Pred federálny súd vo Washingtone sa má postaviť v utorok. Ministerstvo spravodlivosti ju tiež obviňuje z napomáhania manželovi pri úteku z mexického väzenia v roku 2015 a z účasti na plánovaní druhého úteku z väzenia pred tým, ako Guzmána vydali v januári 2017 do USA.

Najmocnejší mexický drogový barón prezývaný El Chapo (Krpec) ušiel cez otvor pod sprchou vo svojej väzenskej cele a dostal sa do osvetleného tunela dlhého 1,6 kilometra, kde sa nachádzala motorka na koľajniciach s úzkym rozchodom. Plánovanie úteku bolo rozsiahle a jeho manželka pri tom zohrala kľúčovú úlohu.

Podľa súdnych dokumentov je Coronelová Aispurová obvinená z toho, že pracovala s Guzmánovými synmi a svedkom, ktorý teraz spolupracuje s americkou vládou, na organizovaní výstavby podzemného tunela. Cezeň Guzmán ušiel z prísne stráženej väznice Altiplano v Mexiku, vďaka čomu nebol vydaný do USA. Súčasťou plánovania úteku bola kúpa pozemku v blízkosti väznice, strelných zbraní a opancierovaného nákladného vozidla a tiež prepašovanie hodiniek s GPS. Tie umožňovali "stanoviť presné miesto, kde sa Guzmán nachádza, a vybudovať tunel tak, aby mohol doň ľahko vojsť", píše sa v dokumentoch.

'El Chapo' Guzmán
'El Chapo' Guzmán Foto: Profimedia
 

Guzmána odsúdili na doživotie v roku 2019. Jeho drogový kartel Sinaloa bol počas Guzmánovho 25-ročného vládnutia zodpovedný za prepašovanie obrovského množstva kokaínu a ďalších drog do USA, uviedla prokuratúra v dokumentoch. Takisto napísala, že jeho "armáda sicarios" čiže "nájomných vrahov" mala príkaz uniesť, mučiť a zabiť každého, kto sa mu postaví do cesty.

Coronelová Aispurová chodila pravidelne na pojednávania počas Guzmánovho súdneho procesu, dokonca aj vtedy, keď ju svedecké výpovede stavali do veľmi zlého svetla. Teraz sa nachádza vo väzbe.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?