24. 02. 2021 12:35 | RÍM/jh

Dychberúce zábery na chrliacu európsku sopku. Lávu z Etny vidieť aj z vesmíru

S takouto „zúrivosťou" nevybuchovala už celé desaťročia.

Lávu z Etny vidieť aj do vesmíru
Lávu z Etny vidieť aj do vesmíru Foto: European Union Copernicus

Európska najčinnejšia sopka Etna opäť chrlí lávu. Červenú „rieku" vidieť už aj zo satelitných záberov z vesmíru, uviedla agentúra Reuters.

Sopka na talianskom ostrove Sicília vypúšťa do ovzdušia dym a popol. Novú erupciu zaznamenali vedecké prístroje v pondelok okolo 22.00 h SELČ. Došlo k nej v juhovýchodnom kráteri.

Asi o hodinu neskôr začala chrliť lávu, pričom jej prúdy dosahovali výšku až 300 metrov nad kráterom. Neskôr sa z krátera uvoľnil niekoľko kilometrov vysoký stĺpec popola. Otrasy a erupcie ustali náhle, asi po hodine.

Etna chrlí lávu
Etna chrlí lávu Foto: Profimedia
 

Podľa odborníkov boli tieto erupcie najsilnejšia za posledné desaťročia. Našťastie zatiaľ nie sú hlásené žiadne škody ani úmrtia. Láva sa nedostala až do obývaných oblastí.

Dramatické fotky „rozzúrenej" Etny zverejňujú viaceré spravodajské agentúry. Stala sa lákadlom pre fotografov a dobrodruhov. Dychberúce snímky kolujú po internete.

Etna chrlí lávu
Etna chrlí lávu Foto: TASR/AP
 

Podľa vedcov toto "nočné prírodné predstavenie" nie je dôvodom na znepokojenie. Získané údaje plánujú vedci použiť na ďalší výskum a chcú aj odobrať vzorky materiálu, ktorý sopka vychrlila.

Etna je veľmi aktívna od polovice februára. Táto sopka s výškou 3323 metrov sa nachádza na zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Má päť hlavných kráterov a rozkladá sa na ploche 1190 kilometrov štvorcových. V jej okolí žije približne pol milióna ľudí. Je turistami vyhľadávaným miestom.

Lávu z Etny vidieť aj do vesmíru
Lávu z Etny vidieť aj do vesmíru Foto: Profimedia
 

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?