02. 03. 2021 13:08 | PARÍŽ/TASR

Reportéri bez hraníc podali trestné oznámenie na saudskoarabského princa pre vraždu Chášukdžího

Okrem Chášukdžího prípadu sa trestné podanie týka aj 34 prípadov väznenia novinárov v Saudskej Arábii.

Saudskoarabský princ Muhammad bin Salmán čaká na skupinovú fotografiu počas summitu skupiny G20.
Saudskoarabský princ Muhammad bin Salmán čaká na skupinovú fotografiu počas summitu skupiny G20. Foto: TASR/AP/Ricardo Mazalan

Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) v utorok oznámila, že podala trestné oznámenie na saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána pre "zločiny proti ľudskosti" v súvislosti s prípadom vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího. Informovala o tom agentúra AFP.

Trestné oznámenie podali RSF ešte v pondelok na Spolkovom ústavnom súde v nemeckom Karlsruhe - a okrem princa aj na jeho blízkeho spolupracovníka a troch vysokopostavených štátnych predstaviteľov.

Okrem Chášukdžího prípadu sa trestné podanie týka aj 34 prípadov väznenia novinárov v Saudskej Arábii, píšu RSF na svojej webovej stránke.

Organizácia tak apeluje na nemeckú prokuratúru, aby otvorila vyšetrovanie porušovania ľudských práv v Saudskej Arábii. Nemecko si podľa vlastných slov vybrala pre to, že tamojšie zákony prokuratúru oprávňujú vyšetrovať prípady porušovania medzinárodného práva v zahraničí a nemecké súdy už v minulosti preukázali snahu o odsúdenie medzinárodných zločincov, približujú Novinári bez hraníc.

Tento oznam prichádza len krátko po tom, čo USA koncom februára zverejnili čiastočne zrevidovanú správu tajných služieb, podľa ktorej vraždu novinára Chášukdžího schválil tamojší korunný princ Muhammad bin Salmán.

Chášukdžího zavraždilo 2. októbra 2018 na saudskoarabskom konzuláte v tureckom Istanbule špeciálne komando z Rijádu.

Novinár v ten deň vošiel do priestorov konzulátu, aby si vyzdvihol dokumenty potrebné na sobáš. Vonku ho čakala snúbenica. Z konzulátu však nikdy nevyšiel a neskôr vyšlo najavo, že jeho telo bolo rozštvrtené. Stále nie sú žiadne stopy po jeho tele.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?