25. 07. 2021 11:52 , článok bol aktualizovaný 25. 07. 2021 16:08 | ZÁHREB/TASR

FOTO: V Chorvátsku havaroval autobus, hlásia najmenej desať obetí. Už je známa príčina nehody

Vo vozidle sa nachádzalo 67 pasažierov a dvaja vodiči, z ktorých jeden takisto prišiel o život.

Havarovaný autobus v Chorvátsku.
Havarovaný autobus v Chorvátsku. Foto: SBonline AP Photo/Luka Safundzic

Príčinou nedeľňajšej nehody autobusu smerujúceho z Nemecka do Kosova, pri ktorej v Chorvátsku zomrelo desať cestujúcich a 44 ďalší utrpeli zranenia, bolo, že jeden zo šoférov na okamih zaspal a vozidlo následne zišlo z diaľnice. Podľa chorvátskeho spravodajského serveru index.hr to uviedol prokurátor Slavko Pranjič s tým, že vodiča zadržali. Informovala o tom agentúra DPA.

Išlo o autobus cestovnej kancelárie Deva Tours so sídlom v kosovskom meste Gjakova, ktorá pravidelne organizuje cesty z Nemecka do Kosova či Albánska. Vo vozidle sa nachádzalo 67 pasažierov a dvaja vodiči, z ktorých jeden takisto prišiel o život. Medzi cestujúcimi bolo podľa ministra zdravotníctva Viliho Baroša aj 15 maloletých osôb.

Havarovaný autobus v Chorvátsku.
Havarovaný autobus v Chorvátsku. Foto: SBonline AP Photo/Luka Safundzic
 

"Sú to všetko ľudia, ktorí pracujú v Nemecku a svoju dovolenku chceli stráviť v Kosove," povedal kosovský veľvyslanec v chorvátskom hlavnom meste Záhreb Gëzim Kasapolli. Ako píše chorvátsky portál jutarnji.hr, tamojší predstavitelia sú v kontakte s rodinami zranených a obetí.

Zranené osoby boli podľa polície hospitalizované v meste Slavonski Brod, ktoré sa nachádza blízko lokality, kde v nedeľu ráno okolo 06.00 h došlo k nehode.

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič vyjadril "smútok a žiaľ" nad týmto nešťastím a príbuzným obetí zaslal kondolencie. Skoré uzdravenie zraneným okrem neho zaprial i tamojší prezident Zoran Milanovič. Kosovský premiér Albin Kurti uviedol, že "toto je tragický deň pre našu krajinu a našich ľudí", cituje jeho slová agentúra AP.

Slováci by medzi zranenými a obeťami nemali byť

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR neeviduje medzi zranenými a obeťami pri nehode autobusu v Chorvátsku občanov Slovenska. Uviedol to hovorca ministerstva Juraj Tomaga.

"Z informácií, ktoré máme k dispozícii, nevyplýva, že by medzi obeťami či zranenými mali byť občania SR. Sme však v kontakte s miestnymi úradmi," spresnil hovorca.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?