14. 09. 2021 10:50 | BRATISLAVA/TASR

Ohlasy zahraničných médií na návštevu pápeža na Slovensku: Luník IX nazvali getom

Svätý Otec je ochotný prísť na miesto (Luník IX), kam nikto nechce chodiť

Pápež František na Slovensku
Pápež František na Slovensku Foto: TASR/AP

Spravodajská televízia Euronews v súvislosti s návštevou pápeža Františka na východe Slovenska nakrútila reportáž o prípravách na jeho utorkové stretnutie na košickom sídlisku Luník IX.

Euronews

Jeden z miestnych predstaviteľov pred Euronews uviedol, že ak pápež prichádza na sídlisko, je to pre to, že chce pozdraviť Rómov a navštíviť marginalizovanú komunitu. „A práve preto si ho ešte viac vážime," zdôraznil.

Euronews konštatuje, že Luník IX je najväčším zo „600 get" na Slovensku. Televízia informuje, že na podobných sídliskách či v osadách je vysoká nezamestnanosť i kriminalita a majoritné obyvateľstvo sa im vyhýba.

Agentúra DPA

Pápežova návšteva na sídlisku Luník IX by mohla byť budíčkom pre slovenskú oficiálnu cirkev, citovala DPA z vyjadrenia predsedu prvého slovenského parlamentu a zástupcu katolíckeho disentu Františka Mikloška.

Podľa jeho názoru by „bratislavský arcibiskup sotva šiel na Luník IX. z vlastnej vôle".

 

Agentúra AFP

Na tento aspekt poukázal podľa AFP aj Peter Bešenyei, vedúci saleziánskej komunity na Luníku IX. a tajomník Rady pre Rómov a menšiny v košickej arcidiecéze. Podľa neho „je skvelé, že Svätý Otec je ochotný prísť na miesto, kam nikto nechce chodiť".

Obyvateľ Lunika IX. Rudolf Mosorov uviedol, že pápežova návšteva je zázrak. „Prinesie nám Božie požehnanie," povedal tiež.

Český rozhlas

Český rozhlas citoval pražského pomocného biskupa Václava Malého, ktorý uviedol, že pápež prichádza do tohto geta, aby „povzbudil aj túto časť obyvateľstva" Slovenska.

Biskup Malý poukázal na významný duchovný aspekt utorkovej návštevy v Prešove, kde pápež odslúži omšu podľa byzantského obradu, pričom bude hlavným celebrantom Božskej liturgie svätého Jána Zlatoústeho.

Záujmu, s ktorým si pápež František v pondelok v Bratislave vypočul svedectvá o tragických osudoch i záchrane slovenských Židov počas druhej svetovej vojny, venovali pozornosť viaceré izraelské denníky i agentúra Catholic News Agency (CNA).

Tá si všimla, že pápež povzbudil židov a kresťanov, aby boli jednotní v odsudzovaní násilia a antisemitizmu.

Televízia RAI

Talianska televízia RAI vo svojom online spravodajstve konštatovala, že stretnutie so židovskou komunitou malo veľkú intenzitu a konalo sa na sugestívnom mieste, kde „"po nacistických perzekúciách chcel dokonca komunistický režim rozptýliť stopy (po židovskej komunite) zničením synagógy".

Pápež František sa stretol so židovskou komunitou
Pápež František sa stretol so židovskou komunitou Foto: TASR/AP
 

Agentúra AP

Agentúra AP, ako aj ďalšie médiá, sa vo svojom spravodajstve zmienili aj o nedávnom 80. výročí prijatia tzv. Židovského kódexu i o tom, že slovenská vláda sa zaň minulý týždeň ospravedlnila. Píšu však súčasne aj o tom, že v roku 2016 sa do slovenského parlamentu dostala Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá sa „otvorene hlási k odkazu slovenského nacistického bábkového štátu z 2. svetovej vojny. Jej členovia používajú nacistické pozdravy a chcú, aby bolo Slovensko mimo Európskej únie a NATO".

CNA

CNA vo svojom spravodajstve napísala, že pápež František v pondelok navštívil aj centrum Betlehem, kde pôsobia Misionárky lásky, ktoré sú viac známe ako sestry Matky Terezy. Centrum, sídliace v areáli bývalej materskej školy, je podľa CNA „zeleným ostrovom uprostred betónového mora".

Zahraničným médiám neuniklo ani to, že pápež svoje vopred pripravené príhovory spontánne dopĺňa poznámkami, často vtipnými.

Vatican News

Spravodajský web Vatican News zverejnil rozhovor s hovorcom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martinom Kramarom - uviedol v ňom, že Slováci sú prekvapení energiou pápeža Františka, ktorý napriek svojmu veku všetkých nabáda, aby žili svoju vieru a starali sa o ostatných v núdzi.

Spravodajca Českého rozhlasu v Bratislave tiež upriamil pozornosť na to, že pápež a prezidentka SR Zuzana Čaputová udržujú "veľmi dobré vzťahy", ktoré sú podporované ich "spoločným záujmom o ekológiu, postavenie seniorov a ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením".

Pope Slovakia838258.jpg
Pope Slovakia838258.jpg Foto: TASR/AP
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?