13. 10. 2021 21:15 , článok bol aktualizovaný 14. 10. 2021 06:13 | OSLO/TASR

Šokujúci útok v Nórsku: Muž s lukom a šípmi zabil päť ľudí, ďalších dvoch zranil

Polícia zatiaľ motív útoku nezistila, terorizmus však nevylúčila.

Nórski policajti na mieste činu v Kongsbergu.
Nórski policajti na mieste činu v Kongsbergu. Foto: TASR/AP

Najmenej päť ľudí prišlo o život a ďalší dvaja utrpeli zranenia pri stredajšom útoku v nórskom meste Kongsberg. Páchateľom bol muž ozbrojený lukom a šípmi, ktorého zadržala polícia. Počet obetí na životoch a zranených potvrdila polícia, informovali agentúry DPA a AP.

Dve zranené osoby sú hospitalizované na jednotke intenzívnej starostlivosti, podľa vyjadrenia polície však pravdepodobne nie sú v ohrození života. Je medzi aj policajt mimo služby, píše AP.

Nórska polícia na mieste činu v Kongsbergu.
Nórska polícia na mieste činu v Kongsbergu. Foto: TASR/AP
 

Šéf miestnej polície Öeyvind Aas bez bližších podrobností uviedol, že zatknutiu páchateľa predchádzala "konfrontácia" s políciou. "Muža sme zadržali... z informácií, ktoré teraz máme, usudzujeme, že muž útočil sám," povedal Aas. Polícia po ďalších útočníkoch nepátrala, uvádza DPA. Polícia zatiaľ motív útoku nezistila, terorizmus však nevylúčila.

Policajti na mieste činu v Kongsbergu.
Policajti na mieste činu v Kongsbergu. Foto: TASR/AP
 

Na útočníka, pohybujúceho sa v centre mesta a strieľajúceho z luku do ľudí, bola polícia upozornená o 18.13 h miestneho času. Muža zadržala o vyše 30 minút neskôr (o 18.47 h), uvádza agentúra AFP. Následne ho previezla na policajnú stanicu do neďalekého mesta Drammen. Nijaké ďalšie podrobnosti o ňom však nezverejnila.

Dosluhujúca nórska premiérka Erna Solbergová označila útok za "príšerný". Obdobne sa vyjadril aj Jonas Gahr Störe, ktorý ju má na poste predsedu vlády nahradiť už vo štvrtok, pričom útok označil za "krutý a brutálny čin".

Policajti hliadkujú na mieste v Kongsbergu, kde došlo k útokom.
Policajti hliadkujú na mieste v Kongsbergu, kde došlo k útokom. Foto: TASR/AP
 

V meste Kongsberg na juhovýchode Nórska žije približne 28.000 ľudí. AFP s odvolaním sa na políciu uvádza, že útok sa odohral na viacerých miestach v centre mesta. Polícia po ňom vyzvala obyvateľov, aby nevychádzali zo svojich domov a uzavrela niekoľko štvrtí.

 
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?