21. 10. 2021 14:10 | MOSKVA/TV Markíza

Milióny Rusov sú v ohrození života. Permafrost sa roztápa a prepadávajú sa im domy

Sibír sa otepľuje približne trikrát rýchlejšie ako je celosvetový priemer.

Domy na Sibíri sa pre roztápajúci permafrost deformujú
Domy na Sibíri sa pre roztápajúci permafrost deformujú Foto: TV Markíza

Rozsiahle oblasti Sibíri sa prepadávajú. Večne zamrznutá zem sa vplyvom zmeny klímy roztápa. Rúcajú sa preto domy a zničené sú aj cesty. Milióny Rusov sú v ohrození života.

Jeseň prináša do tohto regiónu problém, ktorý tu v minulosti nikdy nemali. Kedysi celoročne zamrznutá pôda sa ohrieva a mení tak svoje vlastnosti.

Cesty, elektrické vedenie či plynové potrubie. Práve na nich môžete najskôr vidieť klimatickú zmenu a jej vplyv na tunajšiu pôdu.

Obyvatelia Sibíri už začínajú prehodnocovať jej označenie ako „večne zamrznutej zemi“. Väčšiu časť roka totiž zamrznutá nie je, čo vidieť aj na obytných domoch. Pôvodne stáli na pevnom povrchu. Teraz sa pozvoľna posúvajú.

 

„Všetko pod našim domom doslova pláva. Celý sa hýbe smerom nahor a potom zase nadol,“ uviedol obyvateľ Jakutska.

Odborníci so znepokojením sledujú, ako sa večne zamrznutá zem, označovaná ako permafrost, postupne mení. Sibír sa otepľuje približne trikrát rýchlejšie ako je celosvetový priemer. Z podzemného ľadu unikajú do vzduchu plyny, ktoré môžu spôsobiť vážne ekologické problémy.

Ak sa tempo otepľovania nezmení a ostane rovnaké do roku 2050, škody na tunajšej infraštruktúre môžu dosiahnuť minimálne 60 miliárd eur.

Sibír je kľúčovým energetickým zdrojom nielen pre Rusko, ale aj iné krajiny. Bezpečnosť ťažby a vývozu surovín je preto nevyhnutná. Úloha to však nie je jednoduchá, keďže s takouto situáciou nikto v minulosti nepočítal.

Úrady na vzniknutú situáciu reagovali zatiaľ iba tak, že nechali vybudovať 140 nových monitorovacích staníc. Tie by mali poskytnúť ďalšie užitočné informácie o tom, čo sa odohráva hlboko pod zemou.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?