10. 12. 2016 20:30 | BRATISLAVA/Lucia Hlaváčková

Zisťovali sme, či energetický nápoj a vodka sú droga

Americkí vedci tvrdia, že kombinácia tvrdého alkoholu a energetického nápoja by mala mať vraj rovnaký účinok ako kokaín.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Ak ste niekedy pili energetický nápoj v kombinácií s alkoholom je to ako by ste vyskúšali kokaín. S týmto tvrdením prišli americký vedci. U nás nad tým len krútia hlavami.

Robo Šajtlava robí barmana robí sedem rokov. Na kombinácií alkoholu s energetickým nápojom nevidí nič zlé. „Beriem to tak ako každý iný nápoj. A keď mám energetický nápoj a mal by som to prirovnať ku káve tak v podstate obsahuje taký istý obsah kofeínu. Ľudia pijú alkohol a pijú k tomu aj kávu tak nevidím dôvod prečo by mal byť ten energetický nápoj zlý," myslí si.

Takýto typ drinku si ľudia najviac objednávajú na diskotékach v kluboch v piatky a soboty kedy majú chuť sa viac zabaviť. „Aj na Slovensku sme zažili veľký boom objednávania si práve alkoholických nápojov a energetických drinkov. Ale momentálne tento trend je stále slabší a slabší," tvrdí barman.

Kombinácia tvrdého alkoholu a energetického nápoja by mala mať vraj rovnaký účinok ako kokaín.

S touto informáciou prišiel tím amerických vedcov. Výskum robili na myšiach. Jednej podali alkohol s vysokým obsahom kofeínu a druhej drogu-kokaín. Účinky boli v obidvoch prípadoch rovnaké. Podobné by to malo byť aj u človeka.

Čo sa deje keď človek požije kokaín? Podľa odborníkov je to pocit eufórie, zvýši sa tlak, zvýši sa pulz dochádza k takej mobilizácií. Ľudia majú pocit zvýšenej energie, takej nadradenosti,.

Pri alkohole síce pociťujeme istú eufóriu no pri väčšom množstve má skôr utlmujúce účinky. A podľa lekára sa nedá porovnávať s kokaínom ani ak sa zmieša s energetickým nápojom.

Kokaín má úplne iný mechanizmus účinku. Je to v podstate droga a sú to veci, ktoré sa nedajú ani porovnať.

Nad takýmto tvrdením krúti hlavou aj Jana Žemličková, ktorá lieči drogovo závislých. „To je úplný nezmysel . Ja Vám môžem kombinácie povedať čo s čím ako účinkuje, ale to nemá význam. Bude to podnecovať vyskúšať to. Každý to chce lebo to je úplne iný zážitok . Len je teraz otázka či to pôsobí devastačne alebo pozitívne. Aj pozitívna vec môže pôsobiť v konečnom dôsledku negatívne keď s ňou neviem zaobchádzať," poznamenala.

Podľa nej sa nedá hovoriť o konkrétnych účinkoch pri žiadnej droge. Na každého totiž môžu pôsobiť odlišne.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?