28. 12. 2016 14:03 | LONDÝN/jd

Pozor na reč tela! Kvôli týmto gestám pôsobíte odpudzujúco

Neverbálna komunikácia má oveľa väčšiu silu, ako si myslíte.

pracovné stretnutie
pracovné stretnutie Foto: shutterstock.com/ JHDT Productions

Aj keď tomu zrejme ťažko uveríte, iba sedem percent toho, čo vnímame na druhých, sú slová. Viac ako päťdesiat percent pripadá neverbálnej komunikácií. Naše telo má svoju vlastnú reč. A vnútorné pocity a emócie sa ňou okamžite prejavia. Možno ste aj vy zažili pocit, keď sa vám niekto zdal nesympatický a vy ste nevedeli prečo. Aj tu zohráva úlohu neverbalita. Preto, ak nechcete pôsobiť na okolie nepríjemne, dajte si pozor na týchto pár zlozvykov. Odstráňte ich a uvidíte, ako rýchlo sa názor okolia na vašu osobnosť zmení. Píše o nich Entrepreneur.

Prehnané gestá

Ak to s gestami preháňate, nepôsobíte na druhých dôveryhodne. Vyvoláva to nevedomý pocit, že sa snažíte niečo zakryť. Naopak, malé, kontrolované gestá symbolizujú sebavedomie, otvorenosť a úprimnosť.

Prekrížené ruky

Mávate často prekrížené ruky? Mali by ste vedieť, že tak svojej reputácií určite nepomáhate. Vytvárate tým totiž fyzickú bariéru a pôsobíte uzatvorene voči tomu, čo hovorí váš komunikačný partner. Dokonca aj keď sa usmievate a komunikujete príjemne, prekrížené ruky jednoducho kazia celý dojem.

Roztržitá mimika

Ak to čo tvrdíte je v rozpore s tým, ako sa tvárite, vedzte, že vám to ku charizme nepridá. Práve odmietate pozvanie na rande a pritom sa nervózne usmievate? Je jasné, že používate výhovorku. Pokiaľ na vás ľudia zbadajú tieto signály, nebudete pôsobiť dôveryhodne a vyrovnane. Ublížiť vám to môže napríklad na pracovnom pohovore. Mali by ste si ustrážiť, aby vaša mimika bola pokojná a v súlade s vašimi pocitmi.

Keď sa od ostatných odvraciate

Tento signál z vás nerobí príjemného poslucháča. Ak váš komunikačný partner rozpráva, nasmerujte svoje telo k nemu a jemne nakloňte hlavu. Tak prejavíte druhému úctu a dáte mu plnú pozornosť. Nebudete teda pôsobiť drzo.

Keď sa hrbíte

Zlé držanie tela o vás vypovie veľa. Môže znamenať napríklad to, že vás momentálna konverzácia nezaujíma. Na druhej strane z vás robí slabú osobnosť. Ak sa postavíte vzpriamene, mierne stiahnete brucho a ramená potiahnete dozadu, budete vzbudzovať rešpekt. Ide o malý trik, ktorý ovládajú mnohí veľkí lídri.

Ak sa vyhýbate očnému kontaktu

Nedostatočný očný kontakt z vás robí klamára alebo ukazuje, že bojujete s nízkym sebavedomím. Ak ho posilníte a naučíte sa ľuďom hľadieť priamo do očí, prejavíte tak svoju inteligenciu a líderstvo.

Príliš intenzívny očný kontakt

Ani ten totiž nie je ideálny. Ak to s očným kontaktom preženiete, budú mať ľudia pocit, že  chcete dominovať a nebudú sa cítiť príjemne.

Slabé podanie ruky

Hneď ako sa s niekým zoznamujete, mali by ste si byť vedomí svojich neverbálnych prejavov. Aj taká drobnosť, ako podanie ruky totiž dokáže prispieť k vytvoreniu prvého dojmu. Ak je príliš slabé, budete pôsobiť placho a je jasné, že autoritu si budujete len ťažko.

Keď stojíte príliš blízko

Pri každej komunikácií by ste mali rešpektovať partnerovu intímnu zónu. Pokiaľ ju prekročíte, bude sa cítiť vo vašej prítomnosti nepríjemne. Každý z nás má hranice postavené inak, no všeobecne platí, že by ste nemali stáť pri človeku bližšie, ako na vzdialenosť 40 centimetrov.

Pokiaľ sa mračíte

Mimika je silná zbraň. Zamračená tvár naozaj nepôsobí ani trochu atraktívne. Naopak, odpudzuje. Ak sa na svet mračíte, budú od vás ľudia bočiť. Usmievajte sa! Okolie vás bude mať radšej.

Ak sledujete hodinky

Na toto naozaj zabudnite. Ak sa počas komunikácie nenápadne pozeráte na hodinky, vysielate známky netrpezlivosti. Zabúdate tak na rešpekt a vyzerá to tak, že sa neviete správať slušne.

Prehnané prikyvovanie

Ak s niekým súhlasíte a pritom intenzívne prikyvujete hlavou, vyzeráte zrejme hlúpo. Ľudia si budú myslieť, že súhlasíte s niečím, čomu vlastne vôbec nerozumiete.

Ošívanie sa

Máte problém obsedieť na jednom mieste? Prestaňte sa neustále vrtieť alebo hrať sa s vlasmi. Je to dôkaz toho, že nie ste seriózna osobnosť a neviete sa sústrediť.

Ak teda začnete svoje telo intenzívne vnímať a vyhnete sa týmto drobným zlozvykom, pomôže vám to vybudovať si nové silné vzťahy. V profesionálnej ale aj v osobnej oblasti.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?