22. 03. 2017 06:00 | BRATISLAVA/bh

Chcete byť šťastnejší? Obmedzte elektroniku

Elektronika nás často ovplyvňuje a spôsobuje aj zdravotné problémy. Digitálny detox môže zmeniť váš život.

Unavená žena pri počítači.
Unavená žena pri počítači. Foto: Shutterstock.com

V dnešnej dobe skúšame rôzne druhy detoxu. Buď kvôli vysnívanej postave, alebo aby sme sa zbavili škodlivých látok v tele. Napadlo vám niekedy dať si digitálny detox? Telefón, tablet či počítač používame každý deň. Či už kvôli práci alebo škole sa stali nevyhnutnou súčasťou nášho života a obmedziť ich, vie byť občas ťažké. Dajte si pauzu od všetkých elektronických prístrojov a zmeny na seba nenechajú dlho čakať. Portál Experthometips píše o tom, ako ho zvládnuť.

Benefit digitálneho detoxu

Už po krátkom čase, čo si odopriete elektroniku, môžete vidieť zmeny. Ak trpíte depresiou, je to najlepšia vec, čo môžete pre svoje zdravie urobiť. Elektronika nás často ovplyvňuje a môže spôsobiť aj zdravotné problémy. Ak začnete tráviť menej času na internete, môžete sa z nej úplne vyliečiť. Okrem toho sa zbavíte stresu, pocitov úzkosti alebo nespavosti. Ak obmedzíte elektronické prístroje, budete šťastnejší. To už znie lákavo, čo poviete?

A ako taký detox dotiahnuť až do konca?

Patríte aj vy medzi ľudí, ktorí zodvihnú hovor vždy a všade? Môže to znamenať, že ste od vášho mobilného telefónu závislý. Podobne ako pri iných detoxoch je dôležitá vytrvalosť. Aby bol váš úspech zaručený, začnite postupne a nenechajte sa odradiť.

Choďte do toho dvaja

Vo dvojici to ide vždy ľahšie. Môžete sa vzájomne podporovať alebo si určovať spoločné ciele. Určte si jeden deň v mesiaci a porovnajte si svoje výsledky. Budete mať väčšiu motiváciu, aby ste to nevzdali.

Príslušenstvo nechajte doma

Keď budete odchádzať z domu, nezabudnite vyložiť slúchadlá, externú nabíjačku a handsfree. Hlavne ak idete z domu preč len na chvíľu. Takto nebudete môcť v aute telefonovať a v autobuse počúvať hudbu.

Nechajte elektroniku mimo spálne

Postarajte sa o to, aby všetko, čo by vás mohlo pri spánku vyrušovať, bolo vypnuté. Telefón si tiež nechajte vo vedľajšej izbe a kúpte si na prebúdzanie budík.

Venujte svoj čas ľuďom

Namiesto pozerania do telefónu venujte viac svojho času ľuďom okolo vás. Určite to ocenia viac ako sociálne siete.

Nájdite si záľubu bez elektroniky

Je dôležité nájsť si záľubu, pri ktorej zabudnete na svoj mobilný telefón. Začnite sa venovať sami sebe, choďte do posilňovne alebo začnite maľovať. Večer namiesto pozerania televízie čítajte knihu.

Určte si vyhradený čas

Mimo pracovnej doby, kedy nemusíte používať počítač, si vyhraďte čas na to, kedy si skontrolujete prijatú poštu a upozornenia. Mala by to byť maximálne hodina denne.

Predajte nepotrebné príslušenstvo

Ak sa pre tento detox rozhodnete a budete ho chcieť dotiahnuť do konca, nepotrebné veci predajte. Nielen, že zarobíte na predaji svojho tabletu, ale bude vás menej lákať používať elektroniku.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?