11. 09. 2019 06:00 | BRATISLAVA/rd

Zbožňujete poobedňajšie zdriemnutie? Po tomto zistení ho budete milovať ešte viac

Výskum robili odborníci zo Švajčiarska.

Spiace zvieratko.
Spiace zvieratko. Foto: Shutterstock.com

Ak ste si doteraz mysleli, že popoludňajšie zdriemnutie si neprináša pre naše telo okrem oddýchnutia žiadne iné pozitívum, zrejme vás zaskočíme. Píše ladbible.com.

Nedávna štúdia zistila, že tí, ktorí si v popoludňajších hodinách na chvíľu zdriemnu, majú až o 50 percent nižšiu šancu, že ich postihne infarkt.

Vedci tvrdia, že nedostatok spánku zvyšuje riziko aterosklerózy - ochorenia tepien, pri ktorom sa do poškodenej cievnej steny dostávajú tukové látky, najmä cholesterol..

Odborníci z nemocnice vo švajčiarskom Lausanne sledovali priemerne päť rokov 3.400 ľudí vo veku 35-75 rokov.

Počas výskumu sledovali súvislosti medzi frekvenciou zdriemnutia, jeho priemernou dĺžkou a rizikom, že ktosi utrpí srdcový infarkt alebo mŕtvicu.

Počas trvania štúdie došlo k 155 srdcovým infarktom alebo mŕtvici. Zaujímavé však je, že popoludňajšie spanie raz až dvakrát do týždňa znamenalo len asi 48-percentné riziko vzniku týchto problémov.

Doktorka Nadine Hauslerová, hlavná autorka štúdie, dopĺňa, že pri týchto číslach musíme myslieť na iné okolnosti. „Ide o vek konkrétneho človeka či dĺžku jeho nočného spánku. Takisto je kľúčové zohľadniť aj riziká kardiovaskulárnych chorôb ako vysoký krvný tlak či cholesterol."

Pravidelné denné zdriemnutie malo podľa nej nepriaznivé účinky len pre osoby staršie ako 65 rokov a so závažnými problémami so spánkom.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?