Mimoriadna správa
V parlamente nahlásil anonym mailom bombu
Viac v článku
24. 11. 2019 16:43 | NEW YORK/kc

Nedávno ešte sci-fi, teraz realita: Lekári prvýkrát uviedli človeka do kryogénneho spánku

Jedným z hlavných cieľov výskumu je znížiť poškodenie mozgu u pacientov, ktorí prežili.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock/Jacob Lund

Americkým lekárom sa pri unikátnom experimente podarilo prvýkrát priviesť človeka do stavu známeho ako kryogénny spánok.

Proces, ktorý bol doteraz známy zo sci-fi literatúry, je založený na rýchlom schladení mozgu na menej než 10 stupňov Celzia.

Prebieha to tak, že krv pacienta sa nahradí studenou zmesou, ktorá sa pumpuje priamo do aorty. Metóda EPR má pomôcť pri operáciách traumatických zranení, pri ktorých hrozí vykrvácanie a chirurgovia potrebujú získať viac času. Väčšinou ide o pacientov so strelnými či bodnými poraneniami.

Prvú takúto operáciu na živom pacientovi urobil tím chirurgov pod vedením Samuela Tishermana z Marylandskej univerzity. Štúdiu zverejnili v odbornom časopise New Scientist.

Rýchle ochladenie pacientov s traumatickými zraneniami má znižovať mozgovú aktivitu až takmer k hranici jej úplného zastavenia. Súčasne má spomaliť fungovanie celého organizmu natoľko, že to dá chirurgom niekoľko minút času navyše na operáciu. V ideálnom prípade by lekári takto mohli získať až hodinu. Po zákroku pacientov opäť ohrejú na normálnu teplotu a resuscitujú ich.

Jedným z hlavných cieľov výskumu je znížiť poškodenie mozgu u pacientov, ktorí prežili. Podľa doterajších výsledkov to vyzerá tak, že metóda EPR môže pomôcť, ale zatiaľ nie je veľmi spoľahlivá. Najväčšie komplikácie s vznikajú pri opätovnom ohrievaní. Často pri tom dochádza k poškodeniu mozgových buniek.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?