31. 03. 2020 09:00 | BIRMINGHAM/rd

Z drobného škrabanca sa stala vážna infekcia. Mužovi zmenila ruku na nepoznanie

Až štvrtina pacientov na toto ochorenie zomrie.

Nekrotizujúca fasciitída.
Nekrotizujúca fasciitída. Foto: Profimedia.sk

Z bežnej údržby záhrady sa stal holý boj o život. Presne to sa prihodilo Steveovi Palmerovi. Britovi sa totiž do tela dostala nepríjemná baktéria. Píše Daily Mail.

Tridsaťštyriročný otec dvoch detí Steve si počas upratovania v záhrade privodil drobný škrabanec. Jeho následkom mu však vznikla baktéria spôsobujúca nekrotizujúcu fasciitídu. Hoci vzácne, ale vážne ochorenie spôsobuje odumieranie tkaniva.

Nekrotizujúca fasciitída na ruke pacienta.
Nekrotizujúca fasciitída na ruke pacienta. Foto: Profimedia.sk
 

Až štvrtina pacientov totiž naň zomrie, respektíve príde o niektorú z končatín, ktorá je ňou zasiahnutá ako prvá.

Nekrotizujúca fasciitída je bakteriálna infekcia, ktorá postihuje fasciu (obal svalu), ale i svaly a okolité orgány. Vstupnou bránou pre bakteriálnu infekciu je drobná rana, najčastejšie na končatinách. Ochorenie sa veľmi skoro začne prejavovať bolesťou v končatine alebo v mieste výskytu infekcie začervenaním, opuchom. Prítomná môže byť i horúčka, zimnica a triaška.

„Stalo sa to počas upratovania s rodinkou. Nepovažoval som to za vážne, aj keď som spočiatku nemohol pohnúť s prstom. Na druhý deň som dostal horúčku a na ruke mi začala odumierať koža," vysvetľuje Steve.

Pre lekárov sa začal boj s časom. Po vyčistení rany nasledovala štyri a pol hodinová transplantácia kože zo stehna, nakoľko baktéria už veľmi značne napadla ruku.

Mužova ruka po zásahu lekárov.
Mužova ruka po zásahu lekárov. Foto: Profimedia.sk
 

„Nikdy som neprežíval takú strašnú bolesť. Na prste som si videl šľachy, bolo to príšerné," dodal pacient. Lekári v Birminghame, kde mužovi pomohli, uviedli, že sa s niečím podobným stretávajú veľmi zriedkavo.

Našťastie, obavy sa nepotvrdili a hlavu rodiny tak už po niekoľkých dňoch pustili domov. Palmer však doplnil, že stále nemá v ruke žiadny cit, keďže sa mu v nej poškodili nervy. „Už viem, že nabudúce si dám aspoň rukavice," uzavrel.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?