02. 04. 2020 06:00 | SYDNEY/rd

Fyzik chcel zostrojiť náramok proti koronavírusu, napokon skončil s magnetmi v nose

Keďže si sám nedokázal pomôcť, ratovať ho museli lekári.

Daniel Reardon.
Daniel Reardon. Foto: reprofoto: YouTube

Astrofyzik Daniel Reardon svojim príbehom pobavil nielen doktorov, ale určite aj The Guardian. Ten s ním totiž spravil rozhovor o tom, ako sa dostal do bizarnej situácie.

Dvadsaťsedemročný vedec, ktorého oborom sú pulzary (rotujúce neutrónové hviezdy) a gravitačné vlny, sa v dôsledku nudy rozhodol skúmať náramok a štyri silné neodymové magnety.

Rozhodol sa zostaviť náhrdelník, ktorý sa rozozvučí vždy, keď sa naše ruky priblížia k tvári. „Hoci mám doma elektronické vybavenie, skúsenosť so zostavovaním obvodov žiadnu," povedal.

Základom jeho zariadenia mala byť súčiastka, ktorá je schopná detekovať magnetické pole. Vedec si totiž myslel, že ak bude mať na ruke magnety, zariadenie by mohlo spustiť alarm zakaždým, keď sa ruky priblížia k tvári.

Čoskoro si však uvedomil, že súčiastka má presne opačný efekt. Obvod sa síce prepojí, ale alarm zapne len v okamihu, keď nie je v dosahu žiadne magnetické pole.

„Omylom som vynašiel náhrdelník, ktorý bzučí dovtedy, kým sa rukou nepriblížite k tvári," vysvetlil, ale vzápätí priblížil ešte horší priebeh.

Keď túto ideu zavrhol, skúšal sa s dvomi magnetmi hrať. Najskôr si ich pripínal na uši, neskôr na iné časti tela, až napokon skončil pri nosných dierkach.

Dva si do nich strčil zvnútra a dva z vonku a všetko sa zdalo byť v poriadku. Keď však odstránil tie vonkajšie, dva vnútorné sa doslova „pricvakli" k sebe.

Nakoľko si nevedel pomôcť, obrátil sa na internet. Na ňom našiel podobný prípad. Chlapcovi vraj vtedy pomohlo použite ďalších magnetov, pomocou ktorých mu lekári tie zaseknuté vytiahli. Presne rovnako to spravil aj Reardon.

„Skončilo to tak, že v ľavej dierke som mal tri magnety a v pravej len jeden. V tom momente mi magnety došli," opisuje vedec, ktorý pred návštevou nemocnice to ešte skúšal vytiahnuť kliešťami.

Problém však bol v tom, že kliešte boli kovové. „Keď som sa nimi priblížil k nosu, celý sa začal približovať ku kliešťom, až sa napokon spolu „pricvakli".Celkom to bolelo," dodal.

Lekárom sa napokon podarilo magnety vytiahnuť, neobišlo sa to však bez komplikácií. „Keď mi vytiahli tie tri z ľavej dierky, jeden zostávajúci z pravej mi spadol do hrdla. Ak by som ho prehltol alebo vdýchol, mohol byť z toho problém, ale podarilo sa mi predkloniť a vykašľať ho," uzavrel.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?