Mimoriadna správa
V parlamente nahlásil anonym mailom bombu
Viac v článku
03. 04. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, lm

Ako si vyrobiť vlastný antibakteriálny gél? Potrebujete len tri ingrediencie

Výroba antibakteriálneho gélu vám zaberie pár minút.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock.com

Dezingekčné gély sú aktuálne nedostatkovým tovarom. Ak sa aj na pultoch predajní objavia, do pár minút sú vypredané. Vyrobiť si antibakteriálny gél ale nie je až také náročné. Postačí vám k tomu alkohol, aloe vera a esenciálny olej, aby vám gél nezapáchal.

Konzistencia gélu závisí od množstvo aloe vera gélu, ktorý použijete. List rastliny prekrojíte pozdĺžne, pomocou čajovej lyžičky "vyškriabete" gélovitý stred rastliny a dáte do pohárila. Do neho vlejete čistý alkohol. Pre najlepší dezinfekčný účinok je ideálny pomer 2/3 alkoholu a 1/3 gélu. Potom už do zmesi nakvapkáte len 10 až 15 kvapiek esenciálneho oleja podľa preferencie (levanduľový, mätový, citrusový) a všetko spolu zmiešate.

Zmes vylejte do čistej sklenenej či plastovej fľaštičky. Ak je konzistencia tekutejšia, môžete použiť aj fľaštičku s rozprašovačom.

Najúčinnejšou zložkou gélu je práve alkohol, ktorý odstraňuje baktérie. Nedávna štúdia ukázala, že najlepšie dezinfekčné vlastnosti majú gély so 60 až 95 percentným obsahom alkoholu. Aloe vera má zasa hydratačné účinky, čo zmierni vysušujúci efekt alkoholu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?