07. 06. 2020 07:00 | USA/tvnoviny.sk, lm

Americkí miliardári počas pandémie ešte viac zbohatli. Spolu si prilepšili o 565 miliárd

Celkové bohatstvo miliardárov teraz predstavuje 3,5 bilióna dolárov.

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg Foto: Profimedia.sk

Kríza sa ich nijako negatívne nedotkla, práve naopak. Americkým miliardárom sa počas pandémie podarilo zbohatnúť ešte viac, informuje o tom spravodajský portál CNN.

Kým pandémia koronavírusu zatvorila fabriky, pripravila státisíce ľudí o prácu a spomalila ekonomiky štátov po celom svete, americkí miliardári sa sťažovať nemôžu. Od 18. marca im podľa správy vypracovanej Inštitútom pre politické štúdie totiž na účty prišlo dokopy až 565 miliárd naviac.

Celkové bohatstvo miliardárov teraz predstavuje 3,5 bilióna dolárov, čo je o 19% viac ako bola hodnota ich majetkov na začiatku pandémie. Iba samotný Jeff Bezos, šéf Amazonu, si prilepšil o 36,2 miliárd dolárov.

Jeff Bezos
Jeff Bezos Foto: Profimedia.sk
 

Kým miliardári v USA bohatnú, milióny Američanov po celej krajine prišli o prácu. O dávky v nezamestnanosti už požiadalo takmer 43 miliónov obyvateľov. Krízou boli najviac zasiahnutí najmä pracovníci v cestovnom ruchu a v službách.

Prehlbujúca sa priepasť medzi bohatými a chudobnými Američanmi nahráva nespokojnosti a eskalujúcemu napätiu práve v chudobnejšej časti obyvateľstva, ktoré pôvodne rozdúchala policajná diskriminácia Afroameričanov. Odborníci upozorňujú, že rozdiely medzi ľuďmi sa v dôsledku koronakrízy pravdepodobne ešte zhoršia.

Zvyšujúce sa zárobky pre najbohatších Američanov sú vyvolané pozoruhodným zotavením akciového trhu. Ide o dôsledok bezprecedentných krokov Federálneho rezervného systému, ktorý znížil úrokové sadzby na nulu a prisľúbil nákup neobmedzeného množstva dlhopisov. Najviac z toho ťažia spoločnosti Big Techu, teda Amazon, Google, Facebook, Microsoft.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Feylite
 

Akcie Amazonu sa zvýšili o 47 percent oproti marcovým hodnotám. Rekordné maximá zaznamenal aj Facebook, majiteľ spoločnosti Mark Zuckerberg si od 18. marca prilepšil o viac ako 30 miliárd dolárov.

Sklamaní nemôžu byť ani zakladatelia spoločnosti Google Sergey Brin a Larry Page, či bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Steve Ballmer, ktorých zárobky sa od marca vyšplhali v priemere o viac ako 13 miliárd dolárov. Podobne je na tom aj šéf Tesly, Elon Musk.

Medzitým ekonómovia očakávajú novú správu o vývoji nezamestnanosti v USA. Podľa nich len v máji prišlo o prácu ďalších osem miliónov Američanov, takže čoskoro môže nezamestnanosť dosiahnuť hodnotu 20 percent, čo je viac ako počas Veľkej hospodárskej krízy v rokoch 1929 až 1939.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?