10. 07. 2020 11:52 | MOSKVA/kc

Na vodu spustili superjachtu, aká nemá vo svete páru. Pozrite si najluxusnejší ľadoborec

Jej maximálna rýchlosť sa pohybuje okolo hodnoty 14,5 uzlov a plavidlo je schopné prerážať ľad s hrúbkou až 40 centimetrov.

Luxusný ľadoborec Olega Tiňkova.
Luxusný ľadoborec Olega Tiňkova. Foto: reprofoto: YouTube/Damen Yachting

Prvá luxusná jachtou so schopnosťami ľadoborca na svete je hotová a pripravená na na svoju prvú plavbu. Plavidlo s názvom La Datcha, ktoré je určené na dobrodružné výpravy, si dal postaviť ruský miliardár Oleg Tinkov. Píše o tom portál superyachttimes.com.

Loď s dĺžkou 77 metrov postavila holandská lodenica Damen v rámci svojej série SeaXplorer. Je schopná objavovať aj vzdialené destinácie, ktoré sú takmer mimo dosahu bežných luxusný jácht. Cena lode sa odhaduje na 100 miliónov eur. Počas prvej plavby sa vydá k skrytým pokladom Indického oceánu, Seychelských ostrov a Madagaskaru, ako aj smerom k jedinečnému polostrovu Kamčatka a do okolia Aljašky.


Na prelome rokov 2021 a 2022 nakoniec otestuje skutočnú odolnosť svojho trupu v zamrznutých vodách Antarktídy. Tinkov vysvetlil: „Je to jachting, ale na úplne inej úrovni. Ide o objavovanie nových miest, ale nie o popíjanie Martini a predvádzanie sa v Saint-Tropez.“

Táto unikátna expedičná jachta so šiestimi palubami v najširšom bode svojho trupu dosahuje 14 metrov, pričom ponor trupu predstavuje 6,5 metra. Jej maximálna rýchlosť sa pohybuje okolo hodnoty 14,5 uzlov a plavidlo je schopné prerážať ľad s hrúbkou až 40 centimetrov. Plaviť sa po mori sa môže nepretržite až po dobu 40 dní.

Luxusná jachta bude okrem posádky poskytovať priestor na ubytovanie až pre 12 hostí. Tí môžu využívať dva ​​hangáre pre helikoptéry, potápačské centrum s dekompresnou komorou a ponorku, ako aj dva snežné s vodné skútre.

Tiňkov prezradil, že La Datcha bude dostupná na prenájom za cenu od 690 000 eur na týždeň.

Miliardár mal v pláne ju využívať aj sám, v súčasnosti však bojuje s leukémiou a v týchto dňoch by mal podstúpiť transplantáciu kostnej drene. Všetko tak závisí od toho, ako dopadne náročná operácia na súkromnej klinike v Berlíne.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?