Live
Sledujte NAŽIVO: Premiér Matovič ukázal, v ktorých okresoch by sa malo opakovať testovanie
Sledujte tu
08. 09. 2020 12:41 | SARDÍNIA/tvnoviny.sk, lm

Turista si chcel z talianskej pláže zobrať piesok ako suvenír. Dostal mastnú pokutu

V roku 2017 bol zavedený zákon, ktorý zakazuje nezákonný vývoz piesku zo sardínskych pláží. Turistom, ktorí by si ho chceli vziať domov, hrozí nielen pokuta, ale dokonca aj väzenie.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / MIGUEL G. SAAVEDRA

Najdrahší suvenír, aký si kedy „kúpil“. Francúzskemu turistovi našli na letisku na Sardínii v batožine takmer dve kilá piesku, ktorý si chcel vziať domov ako spomienku na letnú dovolenku. Teraz musí zaplatiť mastnú pokutu, píše CNN.

V roku 2017 bol zavedený zákon, ktorý zakazuje nezákonný vývoz piesku zo sardínskych pláží. Turistom, ktorí by si ho chceli vziať domov, hrozí nielen pokuta, ale dokonca aj väzenie. V prípade francúzskeho turistu sa pokuta vyšplhala na 1000 eur.

„Fľaša, v ktorej mal piesok, mu bola skonfiškovaná a momentálne sa nachádza na mieste, kde konfiškované predmety uchovávame. Do konci roka sa nám zvykne nazbierať veľké množstvo fliaš,“ informoval hovorca miestnej ochrany prírody.

Pokuty sa podľa hovorcu pohybujú v rozmedzí od 500 až do 3 000 eur v závislosti od odobratého množstva a miesta, odkiaľ si turisti piesok vezmú. Prísny zákon úrady zaviedli po tom, čo incidenty s kradnutím piesku boli čoraz častejšie.

Najčastejšie mizne piesok z pláží so vzácnym ružovým alebo bielym pieskom. „Minulý rok sme objavili webovú stránku, na ktorej sa predával náš piesok ako suvenír. V Európe sa stal veľmi známym fenoménom,“ dodal hovorca.

Vlani policajti zaistili takmer 40 kilogramov piesku francúzskemu páru a v roku 2018 dostal istý Brit pokutu viac ako 1000 eur po tom, čo mu úrady v batožine našli piesok z pláže neďaleko mesta Olbia na severe ostrova.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?