14. 09. 2020 11:03 | ŠPANIELSKO/tvnoviny.sk, lm

Agresívne kosatky útočia na lode v Španielsku. Jedného človeka zranili

Na člny útočia zväčša vo väčšom počte a cielene do nich narážajú.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Nacho Goytre

Zvláštne správanie kosatiek dravých. Pozdĺž španielskeho a portugalského pobrežia narastá počet incidentov, pri ktorých skupinky kosatiek cielene napádajú člny. Agresívne správanie sa snažia analyzovať vedci, ktorí sú nevysvetliteľným správaním morských cicavcov znepokojení, píše The Guardian.

Za posledné dva mesiace hlásili posádky člnov už niekoľko incidentov. Kosatky na člny útočia zväčša vo väčšom počte a cielene do nich narážajú. Pri dvoch incidentoch zlomili časť kormidiel, niekoľko člnov už vážne poškodili a pri ďalšom incidente dokonca utrpel člen posádky ľahké zranenia.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / riekephotos
 

K poslednému útoku došlo v piatok popoludní kúsok od mesta A Coruňa na severnom pobreží Španielska. Kosatka počas neho najmenej pätnásťkrát narazila do zadnej časti trupu lode, pričom ju vážne poškodila. Loď spoločnosti Halcyon Yachts, ktorá smerovala do Veľkej Británie, museli následne odtiahnuť do prístavu.

Koncom júla zase obkolesilo na južnom pobreží Španielska štrnásťmetrovú nákladnú loď deväť kosatiek, ktoré celú hodinu narážali do trupu lode. Pri incidente sa im podarilo zlomiť kormidlo a vyradiť motor. Obrovskú loď navyše svojimi nárazmi otočili 180 stupňov. Posádka si všimla, že počas incidentu celý čas akoby komunikovali hlasným pískaním. 

Podobný prípad sa stal aj mužovi, ktorý sa sám plavil na jachte, keď zrazu začul náraz pripomínajúci silný úder kladivom. Nick Giles uviedol, že uvidel, ako jeho desaťmetrová jachta Moody zmenila smer o 180 stupňov a napokon sa nadvihla. Giles dodal, že kosatky jeho loď pred sebou tlačili celých 15 minúť bez toho, aby loď riadil on.

Kosatky patria k veľmi inteligentným a spoločenským cicavcom. Vedci, ktorí študujú malú populáciu v Gibraltárskom prielive, tvrdia, že sú extrémne zvedavé a správanie, pri ktorom sledujú lode, je normálne. V niektorých prípadoch môžu dokonca aj interagovať s kormidlom, no podľa nich ešte nikdy nezaznamenali podobne agresívne správanie.

Zatiaľ nie je známe, či má na svedomí všetky incidenty rovnaká skupina kosatiek, no odborníčka na kosatky Ruth Estebanová, ktorá gibraltárske cicavce dlhodobo skúma, si myslí, že je nepravdepodobné, aby sa podobne neobvyklé správanie objavilo u dvoch alebo viacerých rôznych skupín.

Podľa vedcov ide o veľmi neobvyklé a znepokojujúce správanie, ktoré zatiaľ nie je možné bezpečne vyhodnotiť, no domnievajú sa, že agresívne napádanie člnov by mohlo naznačovať stres v populácii, ktorá je ohrozená.
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?