15. 09. 2020 14:02 | ATLANTICKÝ OCEÁN/tvnoviny.sk, lm

Vedcom sa naskytol nezvyčajný pohľad. Podobný jav nastal len raz v histórii

V jednom momente sa im podarilo zachytiť až päť aktívnych tropických cyklón súčasne.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / aapsky

Sezóna hurikánov práve vrcholí, o čom sa presvedčili aj meteorológovia, ktorí monitorujú situáciu nad Atlantickým oceánom. V jednom momente sa im podarilo zachytiť až päť aktívnych tropických cyklón súčasne. Podobná situácia pritom nastala v histórii len raz, informuje CNN.

Jediný známy prípad, keď sa v Atlantiku nachádzalo päť aktívnych tropických cyklón, zaznamenali veci ešte v roku 1971.

Piatimi systémami, ktoré sa podarilo meteorológom zachytiť teraz, sú hurikán Paulette, hurikán Sally, tropická búrka Teddy, tropická búrka Vicky a tropická depresia René (tropická depresia je jedno zo štádií tropickej cyklóny, pozn. autora).

Hurikán Paulette zasiahol v pondelok skoro ráno Bermudské ostrovy. V súčasnosti sa od ostrovov vzďaľuje, no silný vietor a intenzívne zrážky naďalej ovplyvňuje počasie ostrovného štátu.

Očakáva sa, že hurikán Paulette naberie na sile a premiestni sa smerom k otvorenému Atlantiku. Už v stredu by mohol dosiahnuť štádium veľkého hurikánu s rýchlosťou vetra najmenej 178 kilometrov za hodinu. Pokiaľ by k tomu došlo, bol by to zatiaľ iba druhý hurikán v tejto sezóne, ktorý by dosiahol takúto silu.

Tropická depresia René, ktorá bola minulý víkend tropickou búrkou, bude aj naďalej slabnúť a smerovať cez stredný Atlantik. Odborníci predpokladajú, že by sa mohla úplne rozptýliť v priebehu nasledujúcich dvoch dní.

Hurikán Sally momentálne smeruje na severozápad cez Mexický záliv. V nízko položených oblastiach pozdĺž pobrežia zálivu už úrady nariadili povinné evakuácie. Predpokladá sa, že Sally dorazí na pevninu dnes alebo zajtra blízko štátnej hranice medzi štátmi Louisiana a Mississippi. Úrady očakávajú búrky a nebezpečné prívalové povodne.

Tropická búrka Teddy sa momentálne nachádza v centrálnom Atlantiku východne od Malých Antíl. Úrady očakávajú, že Teddy v najbližších dňoch zosilnie a naberie intenzitu hurikánu 3. kategórie. Ak k tomu dôjde, Teddy bude po Sally ôsmym hurikánom tohtoročnej sezóny hurikánov v Atlantiku. Zatiaľ je predčasné hovoriť o jeho trajektórii, no pravdepodobné je, že zasiahnuté budú opäť Bermudy.

Tropická búrka Vicky sa momentálne nachádza nad východným Atlantikom, len pár stoviek kilometrov západne od Kapverdských ostrovov. Očakáva sa, že Vicky bude v najbližších dňoch čeliť nepriaznivým podmienkam, ktoré do utorka obmedzia jej silu. Do piatka by sa mohla podľa odborníkov úplne rozptýliť.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?