Live
Sledujte NAŽIVO: Od soboty bude s výnimkami platiť zákaz vychádzania, tvrdý lockdown zatiaľ nebude
Sledujte tu
18. 09. 2020 12:35 | NEW YORK/kc

Americký miliardár venoval celý svoj majetok na charitu. Splnil si tak celoživotný sen

Štedrý filantrop v rozhovore pre portál Forbes priznal, že nikdy nebol šťastnejší.

Charles Feeney..jpg
Charles Feeney..jpg

Bývalý americký miliardár Charles Chuck Feeney (89) si splnil celoživotný sen. Ešte pred smrťou sa mu podarilo darovať celý svoj majetok na charitu.

Feeney je spoluzakladateľom úspešného reťazca Duty Free Shoppers, ktorý má prevádzky na letiskách po celom svete. Hodnota jeho majetku bola ešte pred pár rokmi vyše 8 miliárd dolárov, v súčasnosti už sa však Feeney ho bohatstvo scvrklo na pol druha milióna dolárov.

Úspešný podnikateľ venoval drvivú väčšinu svojich peňazí na rôzne charity po celom svete. Prostredníctvom svojej organizácie Atlantic Philanthropies napríklad prispel 270 miliónmi dolárov na modernizáciu zdravotníctva vo Vietname.

Jeho peniaze putovali na rôzne sociálne, zdravotnícke aj politické programy v USA, Austrálii, na Bermudach, Írsku či Južnej Afrike. Feeney napríklad prispel aj na riešenie mierového procesu v Severnom Írsku. Necelá polovica išla na kontá vzdelávacích inštitúcií vrátane prestížnej Cornell University, na ktorej Feeney študoval.

Feeney sa charite venoval dlhé desaťročia a svojou činnosťou v tejto oblasti inšpiroval najbohatších ľudí planéty k založeniu najväčšej charitatívnej iniciatívy v histórii. Kampaň Giving Pledge v roku 2010 iniciovali Bill Gates s Warrenom Buffetom a doteraz sa do nej zapojilo 210 boháčov z celého sveta.

Feeney si nikdy nezakladal na tom, aby sa o jeho daroch vedelo a hovorilo. Väčšinu peňazí daroval anonymne. Aj preto ako utajený darca dostal prezývku „James Bond filantropie".

Feeney sa však nikdy netajil tým, že nemá rád posmrtné dary. Jedným z dôvodov je aj potešenie, ktoré mu charitatívna činnosť prináša.

Štedrý filantrop v rozhovore pre portál Forbes priznal, že nikdy nebol šťastnejší. „Nevidím pádne dôvody na odložené dary, keď môžete pomôcť toľkým ľuďom. Je oveľa zábavnejšie darovať ostatným, ešte kým žijete!" vyhlásil Feeney v rozhovore pre Forbes.

„Veľa sme sa toho naučili. Niektoré veci by sme urobili inak, ale celkovo som veľmi spokojný. Mám veľmi dobrý pocit z toho, že sme to stihli ešte počas môjho života. Ďakujem všetkým, ktorí nás na tejto ceste sprevádzali. A tým, ktorí uvažujú, že by sa chceli pridať, odkazujem: Vyskúšajte to, bude sa vám to páčiť!" dodal Feeney.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?