Live
Sledujte NAŽIVO: Od soboty bude s výnimkami platiť zákaz vychádzania, tvrdý lockdown zatiaľ nebude
Sledujte tu
25. 09. 2020 14:51 | PHNOM PÉNH/jh

Potkana vyhlásili za hrdinu. Zachraňuje životy vyhľadávaním zakopaných mín

Získal zlatú medailu od britskej charitatívnej organizácie.

Potkan Magawa
Potkan Magawa Foto: TASR/AP

Potkan z Kambodže sa stal hrdinom. Ocenili ho za záchranu ľudských životov. Dokáže totiž vyhľadať zakopané míny lepšie ako vycvičené psy, píše CNN.

Magawa je potkanovec veľký, ktorý pochádza z Afriky a môže dorásť až do veľkosti jedného metra. Aj keď patrí do radu hlodavcov, ktorých sa každý stráni, za svoje činy sa stal malým hrdinom. Od britskej charitatívnej organizácie People's Dispensary for Sick Animals (PDSA) dostal medailu za prácu pri odhaľovaní nevybuchnutých mín v Kambodži.

Zakopané míny, ktoré pochádzajú ešte z čias dávnych konfliktov v krajine, každý rok zabijú alebo zrania desiatky ľudí. Kambodža v spolupráci s ďalšími krajinami roky tieto nástražné míny odstraňuje. Je to ale náročná a nebezpečná práca. Špecialisti preto využívajú pomoc zvierat.


Magawu vycvičila organizácia APOPO, ktorú založili v Belgicku a jej hlavné sídlo je v Tanzánii. Cvičia potkany ako je Magawa, aby vycítili pach výbušnín používaných v mínach a upozornili na ne.

Magawa za sedem rokov našiel 39 mín a 28 kusov inej nevybuchnutej munície. Pomohol tak vyčistiť 141-tisíc metrov štvorcových pôdy. To z neho urobilo najúspešnejšiu krysu všetkých čias.

Zlatá medaila udeľovaná zvieratám sa považuje za zvierací ekvivalent prestížneho vyznamenania statočnosť, Jurajovho kríža, ktorý je najvyšším britským civilným ocenením za statočnosť a hrdinstvo.

"Získanie tejto medaily je pre nás veľkou cťou. Upriami to pozornosť sveta na problém protipechotných mín," uviedol Christophe Cox, výkonný riaditeľ spoločnosti Apopo, ktorá potkana vycvičila.

Potkanovce veľké sú veľmi inteligentné zvieratá, ktoré sa dajú ľahko vytrénovať. Magawa je v rukách špecialistov takmer od jeho narodenia a všetkými testami prechádzaj na jednotku. Potom sa ocitol v Kambodži, kde svoje schopnosti využil naplno.

Potkan Magawa
Potkan Magawa Foto: TASR/AP
 

APOPO uskutočňuje výcvik týchto hlodavcov v Tanzánii, krajine ich pôvodu, aby boli schopné vypátrať trhavinu trinitrotoluén (TNT). Potkany sa tiež naučia  vyškrabať znak na mieste, kde vypátrali výbušninu, aby ju následne mohli zneškodniť pyrotechnici. Technika, ktorá nie je založená na detegovaní kovového šrotu, umožňuje odmínovačom pracovať oveľa rýchlejšie ako s detektorom kovov.

Magawa dokáže skontrolovať plochu o veľkosti tenisového kurtu za 30 minút, čo by človeku vybavenému detektorom kovov trvalo až štyri dni.

APOPO vďaka vycvičeným hlodavcom pomohlo zneškodniť viac ako 83 000 protipechotných mín. Podľa údajov PDSA bolo v Kambodži v období rokov 1975 až 1998 uložených štyri až šesť miliónov nášľapných mín, čo si doposiaľ vyžiadalo už vyše 64 000 obetí na životoch.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?