20. 10. 2020 12:34 | HOUSTON/kc

Historická misia NASA. Sonda odoberie vzorky z asteroidu letiaceho rýchlosťou 100-tisíc km/h

Asteroid 101955 Bennu s priemerom 492 metrov obieha okolo Slnka rýchlosťou vyše 100-tisíc kilometrov za hodinu.

Vizualizácia sondy misie OSIRIS-REx blížiacej sa k povrchu asteroidu Bennu.
Vizualizácia sondy misie OSIRIS-REx blížiacej sa k povrchu asteroidu Bennu. Foto: Profimedia.sk

Fanúšikovia dobývania vesmíru si dnes večer prídu na svoje. Americká robotická kozmická loď OSIRIS-REx na niekoľko sekúnd pristane na asteroide 101955 Bennu a odoberie vzorky z jeho povrchu.

Sonda k asteroidu dorazila už v decembri 2018, odkedy ho podrobne skúma, zatiaľ čo astronómovia a vedci z Americkej vesmírnej agentúry (NASA) sa pomaly pripravovali na pristátie. To by sa podľa plánu malo zrealizovať dnes o 23.00 hod.

Sonda pri ňom zostúpi zo svojej orbity 770 metrov postupne vo viacerých krokoch až k povrchu. Po vystrelení natlakovaného dusíka do povrchu by rameno malo odobrať minimálne 60 gramov vzorky. Celé by to malo trvať iba 5 sekúnd.

Vzorka bude odoberaná z lokality označenej ako Nightingale, kde by sa malo nachádzať najviac jemného materiálu s minimálnym množstvom prekážok. Okolo oblasti s priemerom približne 16 metrov sa ale nachádzajú veľké balvany.

Vzorka bude odoberaná z lokality označenej ako Nightingale.
Vzorka bude odoberaná z lokality označenej ako Nightingale. Foto: Profimedia.sk
 

Odobratie vzorky bude autonómne, keď signál medzi Zemou a sondou bude letieť približne 18,5 minút. Sonda sa orientuje porovnávaním snímok z kamery so skôr vytvorenými snímkami povrchu.

Ak rameno odoberie menej materiálu, sonda môže zostúpiť k povrchu opäť. Ďalšie odobratie zo záložnej lokality Osprey by sa v takom prípade uskutočnilo najskôr v januári budúceho roka.


Zdroj: YouTube/NASA

Asteroid 101955 Bennu s priemerom 492 metrov obieha okolo Slnka rýchlosťou vyše 100-tisíc kilometrov za hodinu. Dôležité preto bude dokonalé načasovanie každého kroku misie. Hlavnou úlohou sondy je priniesť vzorku späť na Zem.

Vhodné okno pre odlet OSIRIS-REx od asteroidu sa otvorí v roku 2021 a na Zem by sa sonda mala vrátiť v septembri 2023. Vzorky dopraví na Zem pristávací kontajner s ochranným tepelným štítom a padákmi.

Ide o historicky prvú misiu NASA, ktorej cieľom je získanie vzorky z asteroidu. O globálne prvenstvo sa postarala japonská sonda Hayabusa, keď už v 2010 priniesla vzorku z asteroidu Itokawa ale pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek. Dvakrát už odobrala vzorku z asteroidu Ryugu aj ďalšia japonská sonda Hayabusa2, ktorá má materiál priniesť na Zem ešte v tomto roku. Informácie pochádzajú z oficiálneho portálu NASA.

Dianie v riadiacom centre NASA v Houstone bude možné sledovať prostredníctvom živého vysielania:


Zdroj: YouTube/NASA

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?