21. 10. 2020 15:00 | ČÍNA/tvnoviny.sk, lm

Štrnásťročný školák prekonal rekord. Je najvyšším dieťaťom na svete

To, či chlapec skutočne získa zápis do Guinnessovej knihy rekordov, by sa mal dozvedieť už budúci mesiac.

Štrnásťročný školák prekonal rekord. Je najvyšším dieťaťom na svete
Štrnásťročný školák prekonal rekord. Je najvyšším dieťaťom na svete Foto: DailyMail/ Guinness World Records

Čaká na zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Štrnásťročný čínsky školák Ren Keyu sa má so svojimi 221 centimetrami stať oficiálne najvyšším tínedžerom na svete. Deviatak s prezývkou Xiaoyu z mesta Leshan v čínskej provincii S'-čchuan by však o niekoľko rokov mohol prekonať svoj vlastný rekord, keďže ešte stále rastie, píše Daily Mail.

Certifikační zamestnanci teraz preverujú chlapcov rekord a porovnávajú ho s rekordami ostatných uchádzačov o tento titul. Ak by sa Xiaoyuovi podarilo zápis získať, prekonal by tak amerického tínedžera, ktorý vo veku 16 rokov meral 215 centimetrov.

Chlapcovi rodičia uviedli, že jeho výška nie je výsledkom žiadnej choroby. Xiaoyu už totiž v minulosti podstúpil vyšetrenia, pri ktorých lekári vylúčili zdravotné anomálie. Najpravdepodobnejšie tak ide o vrodenú vlastnosť, keďže nikto z jeho rodičov ani starých rodičov nemeria menej ako 182 centimetrov.

Pre čínsky web Red Star News chlapec uviedol, že už keď mal tri roky, meral neuveriteľných 150 centimetrov, čo je priemerná výška trinásťročného chlapca v Číne. Výsledkom bolo, že ho neznámi ľudia často považovali za žiaka základnej školy. V jedenástich rokoch prekonal dvojmetrovú výšku, keď meral 2,06 metra.

Štrnásťročný školák prekonal rekord. Je najvyšším dieťaťom na svete
Štrnásťročný školák prekonal rekord. Je najvyšším dieťaťom na svete Foto: DailyMail/ Guinness World Records
 

V škole má Xiaoyu špeciálne upravený stôl a stoličky, rovnako mu musia na mieru šiť aj školskú uniformu. Ťažkosti mu však spôsobuje využívanie verejnej dopravy či návšteva zábavných parkov.

„Spočiatku mi veľmi záležalo na tom, čo si o mne myslia iní ľudia,“ priznal Xiaoyu. „Môj učiteľ ma však naučil ísť svojou vlastnou cestou a nevšímať si ostatných, ktorí ma ohovárajú,“ dodal mladý rekordér.

Xiaoyu dostal v škole prezývku „malý Yao Ming“. Bývalá čínska hviezda NBA Yao Ming meria 229 centimetrov. Tínedžer však priznáva, že športovec z neho nebude, keďže pre jeho výšku je preňho náročne pohybovať sa. Navyše trpí plochými nohami a lekári mu diagnostikovali aj veľmi zriedkavé, no neškodné, nádory na chrupavkách, kvôli ktorým už podstúpil štyri operácie.

To, či Xiaoyu skutočne získa zápis do Guinnessovej knihy rekordov, by sa mal dozvedieť už budúci mesiac.
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?