05. 11. 2020 05:00 | USA/tvnoviny.sk, lm

Ako predísť detskej obezite? Vedci majú odpoveď

Vedci analyzovali údaje 300 pacientov z čilského Santiaga počas niekoľkých rokov.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shuttesrock / Olena Chukhil

Zdá sa, že vedci objavili spôsob, ako výrazne znížiť riziko detskej obezity. Podľa odborníkov z University of Michigan by kľúčovým mohol byť dostatočný prísun vitamínu D počas prvého roka života dieťaťa, informuje Daily Mail.

Nová štúdia naznačuje, že u detí s nízkou hladinou vitamínu D je pravdepodobnejšie, že sa u nich počas dospievania vyvinú metabolické problémy, ktoré majú za následok vysokú hladinu cukru v krvi, nadmerné ukladanie tuku v oblasti brucha a vysoký cholesterol.

Vedci analyzovali údaje 300 pacientov z čilského Santiaga počas niekoľkých rokov. Deťom merali hladinu vitamínu D v dojčenskom veku a neskôr sledovali vývoj ich zdravotného stavu počas dospievania. Zistili, že u detí, ktoré mali dostatočný prísun vitamínu D, sa index telesnej hmotnosti (BMI) medzi prvým a piatym rokom zvyšoval výrazne pomalšie. Mali viac svalovej hmoty a menej telesného tuku.

Vedecký tím navyše zistil, u týchto detí sa výrazne znižuje riziko vzniku metabolických porúch vedúcich vo vyššom veku k srdcovo-cievnym ochoreniam. Jedna z teórií, ktorá by tieto zistenia mohla vysvetľovať, je, že vitamín D blokuje proces, ktorý produkuje tukové bunky.

Novú štúdiu uverejnili vedci z University of Michigan v časopise American Journal of Clinical Nutrition. Americká vládna agentúra pre kontrolu a prevenciu chorôb už preto odporučila, aby dojčiace matky po konzultácii s pediatrom zvýšili dávky vitamínu D svojim deťom.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?