25. 11. 2020 16:02 | LONDÝN/kc

Rok 2020 zhrnutý jedným slovom? Oxfordský slovník ich vybral hneď niekoľko

V marci sa prvýkrát v slovníku ľudí objavilo slovo súvisiace s pandémiou koronavírusu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Ohyperblaster

Oxfordský slovník zverejnil každoročnú správu, v ktorej vyhlasuje slovo roka. Najnovšia edícia je však v porovnaní s predošlými iná v tom, že nevybrali iba jedno slovo ale hneď 12 , teda jedno za každý mesiac.

Zamerali sa pri tom najmä na to, ako rýchlo sa reč vyvíjala. „Hneď bolo jasné, že 2020 nie je rok, ktorý by sa dal zhrnúť jedným slovom, uviedol Oxfordský jazykový slovník podľa CNN.

V správe postupne chronologicky priradia ku každému mesiacu najdôležitejšie slovo. Január vystihujú požiare buša. Práve v tomto mesiaci najmasívnejšie horeli austrálske lesy. Február bol v znamení oslobodenia, ktorým nazvali pokus o zosadenie prezidenta Donalda Trumpa.

V marci sa prvýkrát v slovníku ľudí objavilo slovo súvisiace s pandémiou koronavírusu. Okrem názvu choroby Covid-19 sa vo veľkom začali používať výrazy plošná karanténa (apríl) a sociálny odstup (máj).

V júni po smrti Georga Floyda zachvátili USA vlny nepokojov. Do popredia sa dostalo hnutie Black Lives Matter. V tomto období sa začal často používať aj termín kultúra rušenia (cancel culture). Ide o pojem, ktorý označuje akési odmietanie poslušnosti autoritám, ktoré zlyhávajú.

V zozname slov zarezonovali aj bieloruské protesty proti prezidentovi Lukašenkovi, prídavné meno „bieloruský" sa pre to stalo slovom mesiaca august.

September patril názvu britského programu plošného testovania s poetickým názvom Moonshot. Termínom mesiaca október sa stalo hlasovanie poštou (mail in), ktoré bolo jednou z dominantných tém amerických prezidentských volieb. Posledné slovo má opäť koronakríza, vďaka ktorej sa spopularizovalo slovo superšíriteľ (superspreader)

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?