08. 01. 2021 17:39 | ŽILINA/TV Markíza

Na väčšine Slovenska akoby zima ani nebola. Môže to mať však následky

Aby si príroda oddýchla, potrebuje minimálne tri týždne zem pokrytú súvislou vrstvou snehu.

Rozkvitnutá sedmikráska uprostred zimy.
Rozkvitnutá sedmikráska uprostred zimy. Foto: TV Markíza

Kvitnú kvety, spievajú vtáky a medveďom sa nechce spať. Na väčšine Slovenska zima akoby ani nebola. Klimatické zmeny pociťuje nielen človek, ale musí sa s ňou vyrovnať aj príroda. Ako to znáša a čo môžeme časom v prírode očakávať ako následok teplej zimy?

Máme január a vonku sú rozkvitnuté prvosienky, nechtíky, a kde-tu vychádzajú aj snežienky. Dokonca zlatý dážď je v puku a na stromoch vidno bahniatka. Zatiaľ to v prírode vyzerá tak, ako by sme z jesene prechádzali plynule do jari.

„Jeden z hlavných činiteľov sú teploty, že sú hore a s tým súvisí aj sneh a nedostatok mrazov. Aj to, že je to také rozkolísanejšie a nepredvídateľnejšie. Už to nie je taký vzorec, ktorý sa opakoval pomerne pravidelne,“ vysvetlil nám výskumný ekológ UK Ján Topercer.

Zima by mala byť časom vegetačného pokoja. Ani túto sezónu to zatiaľ tak nie je. Aby si oddýchla, potrebuje minimálne tri týždne zem pokrytú súvislou vrstvou snehu.

„Zima bola, to je také evolučné aspoň v týchto zemepisných šírkach, taká tvrdá päsť prírody. Vtedy sa to ukázalo, že kto je čo schopný prežiť. Napriek tomu, že tie zmeny sú dosť výrazné, citeľné a preukázané. Klobúk dole, že väčšina rastlín a živočíchov sa s tým vyrovnáva veľmi pružne,“ tvrdí Topercer.

Aj zvieratá pociťujú teplejšiu zimu

Vraj sa jej celkom dobre prispôsobili. Niektorým druhom to dokonca vyhovuje. „Keď sú takéto teplé zimy, tak prežijú aj tie menej odolné zvieratá. Určite sa tomu tešia premnožené diviaky, prípadne jelenia zver, čiže možno budúci rok bude toho ešte kúsok viac,“ tvrdí zoológ zo Správy Národného parku Malá Fatra Tomáš Flajs.

V takomto teple sa vraj ani medveďom nechce spať. „Je január, čas, kedy medvedice privádzajú mláďatá na svet. Nejaké medvede budú určite v brlohoch, ale ak bude tá zima slabá, tak veľa medveďov ani nezalezie,“ zdôraznil zoológ.

Teplejšia zima vraj spôsobuje, že na jarných trávnikoch nebudú viaceré druhy kvetov. Skôr jeden druh na jednotnom mieste. Keďže už máme na Slovensku viac rokov po sebe teplejšie zimy, podľa odborníkov by zvieratá či rastliny skôr prekvapila januárová treskúca zima.

Reportáž spracovala Zuzana Gadušová.

 

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?