23. 09. 2021 15:27 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Dal výpoveď a 47 dní strávil v horách. Slávo prešiel cestu hrdinov SNP tam aj späť

Prešiel stovky kilometrov. Špeciálne sa nepripravoval, v cieli sa aj rozplakal.

Archívne snímky Sláva z cesty SNP.
Archívne snímky Sláva z cesty SNP. Foto: Instagram - slavo.duchovic

V práci dal na tri mesiace výpoveď a 48 dní vkuse kráčal, aby prešiel Cestu hrdinov SNP. S tradičnými podmienkami sa však neuspokojil, Slavomír Duchovič s kamarátom zdolal legendárnu trasu tam aj späť. Na cestu sa vybral aj s kamarátom. Špeciálne sa nepripravovali, napriek tomu majú po zdolaní v nohách vyše tisíc kilometrov.

Konkrétne 1 087, taká dlhá bola ich cesta, ktorou si splnili sen prejsť Slovensko zo západu na východ. Myšlienka vydať sa na takmer 50-dňovú túru vznikla v podstate len tak, minulý rok počas ich prechádzky po hrebeni Nízkych Tatier. A 10. júna už v Duklianskom priesmyku štartovali. „Vybrali sme si na prechod jún a júl, pretože to sú najslnečnejšie mesiace v roku. A tak aj bolo - pršalo nám asi len päťkrát,“ spomína Slavomír na cestu.

Príprava fyzicky a psychicky

Aj keď by si mnohí predstavili prísny a ťažký tréning, čas strávený v posilňovni a iné formy prípravy, Slavo a Marek zvolili iný plán. Cestu SNP si naplánovali hlavne teoreticky, naštudovali si ju, dohodli sa ako ju prejdú a stanovili si ciele. Teoretickú prípravu zvládli, fyzickú nemali. Štandardne sem-tam išli na túru a pred štartom absolvoval Slavo napríklad masáž, to muselo stačiť. „Myslím si, že aj tak je to všetko o nastavení mozgu, mysle. Človek si prejde utrpením, aj keď trénuje,“ hovorí.

Väčšie problémy vraj nezažili, ľahké to aj tak nebolo. „Telu trvá niekoľko dní, kým si zvykne na váhu ruksaku, námahu a terén,“ vysvetľuje. A tak boli prvé dni o premáhaní, aj vďaka tomu prekonali prvých 100 kilometrov už na štvrtý deň. „Pri každej príležitosti som vyzúval topánky a namiesto malíčkov mám už iba odtlaky. Klopem na drevo - zatiaľ jediná komplikácia,“ uviedol na sociálnej sieti neskôr. Ako nám prezradil, okrem odtlakov mal z cesty hrdinov SNP iba pozitívne pocity. Stihol dokonca aj koncert jeho obľúbenej kapely Hex, ktorá mu aj zahrala pieseň Život na želanie.

Zdroj: Instagram - slavo.duchovic

Neznamená to, že nič zlé nezažili. „Trápila nás únava, človek sa namáha, bolesť, odtlaky a zažili sme aj moment, keď sme nemali vodu či jedlo. Ale človek vyjde na vrchol a pri pohľade na tú krásu zabudne na utrpenie, ktoré pociťoval niekoľko hodín predtým,“ spomína na svoje zážitky.

A o čom je cesta SNP? „Je to o ľuďoch, spolupatričnosti, o milote a každodenných situáciách. Duch cesty, o tom to je,“ povedal s úsmevom.

Čo zbaliť

Cesta SNP má 770 kilometrov, pri tak dlhej ceste záleží na každom grame, takže si musíte toho zbaliť čo najmenej a čo najľahšie veci. „Musíte sa pripraviť na to, že si nebudete každý deň prezliekať tričko. Vlastne ho budete mať na sebe päť dní. Pyžamo tiež nebudete potrebovať a čo je treba, preperiete na napríklad na potoku,“ radí. Materiály musia byť kvalitné a ľahké. Napríklad nedal dopustiť na nepremokavé ponožky a kvalitnú obuv. Celú trasu zvládol v jedných topánkach.

Hodnotenie cesty

„Naším cieľom nebolo dať rekord a prejsť cestu čo najrýchlejšie. Chceli sme si ju užiť. Kto kráča pomaly, má čas obzerať sa okolo seba a vidieť veci, ktoré iní nevidieť. Mali sme čas pozrieť si Bardejovské kúpele, Čičmany, Kúpele Štós a tak ďalej,“ uviedol. Na mnohých úsekoch sa k nim pridali kamaráti, ktorí ich tak podporili. Taktiež mali šťastie na náhodných ľudí.

Zdroj: Instagram - slavo.duchovic

„Jasné, že sme mali dni, kedy by aj telo vládalo, no začali sme upadať na duchu, že nevládzeme. No stačilo jedno stretnutie s ďalšími SNP-čkármi alebo milými ľuďmi, ktorí dodali motiváciu, nezištne pomohli a išli sme ďalej. Väčšinou tá pomoc prišla v krízových situáciách,“ spomína 50-ročný Slávo, ktorý si cestou splnil sen.

Cesta SNP podľa neho zmení človeka, niekoho na niekoľko dní, iného na týždne alebo aj na celý život. On si príde skromnejší, uvedomil si, ako málo toho potrebuje na prežitie. Išiel na cestu ako turista, ktorý si trasu užil a na tento zážitok nedá dopustiť.

Ak by ste sa ním chceli inšpirovať, prípadne sa k nemu pridať, pokojne. Najbližšie plánuje ísť stopom Rudnú magistrálu s kamarátom a na budúci rok chce prejsť okolo Slovenska, teda za tri mesiace prejsť naše hranice.

Slavomír navštívil aj naše Teleráno. Pozrite si rozhovor s ním.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?