12. 04. 2021 17:00 | LONDÝN/markiza.sk, TASR

Princovia William a Harry prehovorili: Slová, ktoré dokážu vysloviť iba milujúci vnuci

Zosnulému dedkovi venovali nádherné vyznania plné lásky, uznania a vďaky.

Britská kráľovská rodina
Britská kráľovská rodina Foto: Profimedia.sk

Od piatka (9. apríla) je nielen v Spojenom kráľovstve smutná atmosféra. Celý svet zasiahla správa o smrti manžela britskej kráľovnej Alžbety II. Princ Philip zomrel vo veku 99 rokov so svojou milovanou manželkou po svojom boku na zámku Windsor.

Princ Harry bol v reakcii na túto smutnú udalosť najprv pomerne stručný. Na oficiálnej stránke jeho a manželkinej neziskovej organizácie Archewell bolo napísané: „Ďakujeme za Vašu službu. Budete nám veľmi chýbať.“

Jeho ďalší vnuk, princ William, bol už vo vyjadrení na adresu svojho milovaného starého otca oveľa otvorenejší. Na oficiálnom konte na sociálnej sieti najprv poznamenal, že život princa Philipa znamenal službu jeho krajine a Commonwealthu, takisto jeho manželke a ich rodine.

Ako ďalej napísal, je šťastný, že ho jeho starý otec viedol a že bol prítomný aj v jeho dospelosti, či už v dobrých časoch, ale tiež v najťažších dňoch jeho života. „Navždy budem vďačný za to, že moja žena mala toľké roky na to, aby môjho starého otca spoznala a tiež za dobrosrdečnosť, ktorú jej preukazoval,“ napísal vojvoda z Cambridge. „Nikdy nebudem brať ako samozrejmosť tie výnimočné spomienky, ktoré budú mať moje deti na svojho prastarého otca,“ pokračoval a spomenul momenty, keď ich brával z kočiara a zdôraznil jeho zmysel pre dobrodružtvo a tiež „nezbedný zmysel pre humor“.

„Môj starý otec bol výnimočný muž a bol súčasťou výnimočnej generácie. Catherine a ja budeme pokračovať v tom, čo by on sám chcel, a budeme podporou kráľovnej v ďalších rokoch. Dedko mi bude chýbať, no viem, žeby od nás chcel, aby sme pokračovali v práci,“ dodal princ William.

zdroj: Instagram/kensingtonroyal

Po chvíli už stručnosť princa Harryho vystriedalo rozsiahlejšie vyhlásenie, ktoré zverejnil na spomínanej webstránke Archewell. Vojvoda zo Sussexu opísal princa Philipa ako „muža služby, cti a humoru“.

Podľa princa Harryho bol princ Philip sám sebou, nechýbal mu bystrý dôvtip a vďaka svojmu šarmu dokázal upútať pozornosť v ktorejkoľvek miestnosti, do ktorej vošiel. Priznal, že uňho človek nikdy nevedel, čo môže povedať nasledovne.

„Navždy si ho budeme pamätať ako najdlhšie vládnuceho manžela panovníčky, vojaka s vyznamenaniami, princa a vojvodu. No pre mňa, ako pre mnohých z vás, ktorí minulý rok prišli o milovanú osobu alebo starého rodiča, bol môj dedko: majster grilovačky, legendárny doberač a papuľnatý až do konca,“ spomenul si princ Harry.

Nezabudol tiež dodať, že bol Jej veličenstvu kráľovnej oddaný a bol po jej boku celých 73 rokov manželstva. „Mohol by som pokračovať, no viem, že práve teraz by nám všetkým, s pivom v ruke, povedal: ‚Pokračujte!‘“ poznamenal.

Na záver sa princovi Philipovi poďakoval za jeho službu, za jeho oddanosť babičke a tiež za to, že bol stále sám sebou. „Národu a celému svetu budeš veľmi chýbať, no nikdy sa na teba nezabudne. Meghan, Archie a ja (rovnako ako tvoja budúca pravnučka) budeme mať navždy v našich srdciach pre teba špeciálne miesto,“ ukončil vyjadrenie.

Princ Harry a Meghan Markle u Oprah
Foto: Profimedia.sk
 

Smrť princa Philipa nakrátko zmení fungovanie britskej kráľovskej rodiny

Od smrti princa Philipa sa už stihlo vo fungovaní britskej kráľovskej rodiny niekoľko vecí zmeniť, napísala v pondelok britská stanica BBC.

Pre kráľovskú rodinu sa začalo obdobie trúchlenia, ktoré bude na želanie samotnej kráľovnej trvať dva týždne, približuje BBC. Okrem členov monarchie sa vzťahuje aj na zamestnancov kráľovského dvora a čestnú stráž Buckinghamského paláca. Všetci spomínaní budú na ramene nosiť čierne smútočné pásky.

Zároveň sa očakáva, že parlament počas tejto doby neprijme žiadne nové zákony, keďže kráľovná nebude udeľovať tzv. kráľovský súhlas, ktorý predstavuje posledný krok pred vstúpením určitej právnej normy do platnosti.

V Británii bol v sobotu vyhlásený osemdňový štátny smútok, ktorý sa vzťahuje aj na predstaviteľov britského štátu pôsobiacich v zahraničí. Skončí sa v deň pohrebu, teda v sobotu 17. apríla. Všetky štátne vlajky vrátane tých na britských veľvyslanectvách, konzulátoch a ďalších britských budovách v zahraničí budú viať na pol žrde ešte deň po Philipovom pohrebe.

V súčasnosti už prebiehajú prípravy sobotňajšej poslednej rozlúčky s vojvodom z Edinburgu. Pohrebné obrady sa budú konať v kaplnke svätého Juraja na Windsorskom zámku o 15.00 h miestneho času (16.00 h SELČ). Celý obrad sa uskutoční výlučne v areáli zámku, pričom tesne pred začiatkom pohrebu si celá krajina zosnulého princa uctí minútou ticha.

V súlade so želaním samotného princa pôjde o kráľovský pohreb, nie o štátny. Verejnosť sa pre pandemické opatrenia na pohrebe nebude môcť zúčastniť, smútočné obrady však budú vysielané v televízii.

Platné epidemiologické predpisy obmedzujú účasť na poslednej rozlúčke na 30 osôb. Na pohrebe sa zúčastní len Philipova najbližšia rodina a jeho osobný tajomník Archie Miller Bakewell. Bližší zoznam účastníkov by podľa BBC mal byť zverejnený vo štvrtok.

Buckinghamský palác už potvrdil, že na rozlúčke s princom Philipom sa zúčastní aj jeho vnuk Harry, avšak bez svojej manželky Meghan, ktorej lekár pre pokročilé štádium tehotenstva neodporučil cestovať.

Sledujte naživo Rozlúčku s princom Philipom. Smútočnou udalosťou na anglickom hrade Windsor sprevádza v sobotu 17. apríla zo štúdia TV Markíza od 15.25 h moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová v spoločnosti zaujímavých hostí.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz

Už ste čítali?