15. 05. 2016 19:42 | JELŠAVA/Michal Mazúch

Stratil vám lekár kartu ako tejto pacientke? Tak si poriadne zavaril

Je povinný vašu zdravotnú dokumentáciu uchovávať niekoľko rokov. Zisťovali sme, čo máte robiť v tomto prípade.

Alžbeta Fiziková.
Alžbeta Fiziková. Foto: TV Markíza

Akoby sa prepadla pod zem. Lekárka podľa nespokojnej pacientky nevie, kde má uloženú jej zdravotnú dokumentáciu. Ak sa taká situácia lekárovi stane, aké možnosti má pacient?

Pani Alžbeta Fiziková po náhlych zdravotných problémoch navštívila pohotovosť. Trápil ju vysoký krvný tlak, o ktorom ju vraj jej lekárka neinformovala. Ostala prekvapená.

O probléme sa zdôverila synovi. Rozhodla sa navštíviť lekárku s tým, že si vypýta zdravotný záznam. „Otvorila dvere a povedala mi, že karta tu nie je a musím ju mať u predchádzajúcej lekárky, u ktorej som nebola osem rokov," posťažovala si.

Po ďalšej odpovedi lekárky pani Alžbete tlak ešte viac stúpol. „Vošla som do ambulancie a potom mi povedala, aby som si pohľadala. A karta moja nebola nikde a dokonca ani mojej dcéry, lebo sa odsťahovala a potrebuje tak isto kartu, lenže sa prepadla pod zem," hovorí pani Alžbeta. Dcéra Denisa ju požiadala, by aj jej vypýtala kartu, pretože má problémy s krčnou chrbticou.

Ak si lekárka pustila pacienta medzi zdravotné záznamy, nastáva problém.

Podľa zákona je povinná zabezpečiť dokumentáciu tak, aby sa k nej nikto iný nedostal. „Poskytovateľ je povinný ukladať a ochraňovať zdravotnú dokumentáciu tak, aby nedošlo k jej poškodeniu, strate, zničeniu alebo k zneužitiu, a to aj počas jej uchovávania," vysvetlila hovorkyňa banskobystrického VÚC Michaela Piliarová.

A navyše, uchovávať ju musí 20 rokov od posledného poskytnutia zdravotnej starostlivosti. Reportér Michal Mazúch sa snažil osloviť aj lekárku Alenu Hrivnákovú a dať jej priestor na vyjadrenia. Zabuchla mu dvere.

Na rade je teraz pani Fiziková. Stratu zdravotného záznamu by mala nahlásiť príslušnému samosprávnemu kraju. Ten sa bude podnetom zaoberať.

Ako môže pacient fungovať bez zdravotného záznamu? Odpoveď nám poskytla hovorkyňa rezortu Stanislava Pondelová. Podľa nej pacient môže naďalej navštevovať lekárov na základe odporučenia jeho všeobecného lekára. Ak zdravotná dokumentácia nie je k dispozícii a nie je zabezpečená napríklad ani elektronicky, lekár vystaví pacientovi novú zdravotnú dokumentáciu.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?