20. 05. 2016 19:07 | VEĽKÝ KRTÍŠ/TV Markíza

Čo robiť, ak narazíte na dvojmiliónový húf včiel? Odborník prezradil postup

Orientačný zmysel včiel vrátiť sa domov funguje do piatich kilometrov.

Včely
Včely Foto: TV Markíza

Byť včelárom, to nie je med lízať. Pri včerajšej nehode včelieho autobusu sa o tom presvedčil aj majiteľ sedemdesiatich včelích rodín. Zisťovali sme, čo robiť, ak je včelstvo ohrozené.

Prichádzame na miesto, kde sme sa včera stretli s takmer dvojmiliónovým húfom včiel. Späť na kolesá sa podarilo dostať aj príves. Ich domov je teraz akoby hore nohami. Vo veľkom roji lietajú všade naokolo aj deň po nehode.

V priekope obsadili búdku pre vtáky a usadili sa aj na strome ako dva čierne chumáče. Čo je vlastne potrebné urobiť pre včely v takomto prípade? „Pokiaľ nie sú moc rozlietané, treba s nimi odísť na nové miesto, na kočovné stanovište," vysvetlil včelár Dušan Solčanský.

Dušan Solčanský sa včelám venuje od svojich 15 rokov. Podľa neho je vhodné nechať v priekope aspoň tri úle. „Aby tie lietavky, ktoré sú rozlietané okolo, aby sa k večeru vrátili do tých úľov a tie v noci presťahovať na plánované kočovné stanovište," doplnil včelár.

Orientačný zmysel včiel vrátiť sa domov funguje do piatich kilometrov. Ak by odtiahli včelí autobus, prejavilo by sa to na ich správaní. „Majú snahu sa zalietavať na tom mieste nehody, ako keby to bolo ich nové stanovište prekočované," povedal včelár.

Potrebovali by včely po takej nehode aj novú matku? Podľa skúseného včelára jednoznačne nie. „Pretože oni majú svoju pôvodnú, a tá vydáva svoje feromóny, ktoré udržujú včelstvo pohromade," uzavrel včelár.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?