17. 07. 2016 19:30 | BRATISLAVA/TV Markíza

Stovky Slovákov so syfilisom ostali bez lieku

Penicilín v injekciách, ktorý sa roky vyrábal aj na Slovensku, je dlhodobo celoplošne nedostupný.

Syfilis - ilustračné foto.
Syfilis - ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Stovky Slovákov so syfilisom ostali bez lieku. Penicilín v injekciách, ktorý sa roky vyrábal aj na Slovensku, je dlhodobo celoplošne nedostupný. Vozia k nám náhrady, podľa odborníkov však nepostačujúce.

Rozožieral telá panovníkov Ivana Hrozného či Cesareho Borgiu, doplatil naň aj mafiánsky boss Al Capone no nevyhla sa mu ani ruská cárovná Katarína Veľká. A darí sa mu aj dnes a u nás. Ročne sú to stovky prípadov.

Napriek tomu, liek nemáme. Pendepon compositum nariadil Štátny ústav pre kontrolu liečiv stiahnuť ešte minulý rok v apríli, na základe podnetu rovnomenného ústavu v Prahe.

Ústav tak rozhodol na základe nevyhovujúcich výsledkov testov sterility.

Odvtedy je situácia vážna.

Reálny stav je taký, že ako verejné lekárne, tak nemocnice majú zásadný problém dostať sa k tomuto lieku.

Na Ministerstve zdravotníctva však tvrdia, že situáciu majú pod kontrolou.

Na trhu vraj existujú aj ďalšie náhrady, ktoré sú podávané ústne. Bol dovezený dostatočný počet týchto náhrad.

 

A tak sa teda na tie náhrady pozrime bližšie:

Peter Stanko ml., liekový analytik: "Aj v databáze keď nalistujem prípravok ktorý je teraz nedostupný a pozriem si nakoľko tam máme príbuzné produkty tak zistím že tá príbuznosť je tam veľmi nízka čiže nemáme adekvátnu náhradu".

Spoločnosť BB Pharma, ktorá liek doteraz vyrábala tvrdí, že by ho aj vyrobila, ale nemá všetky potrebné suroviny. Chýba jedno antibiotikum.

Podľa našich informácií však pacientom so syfilisom svitá na lepšie časy. Výroba penicilínu na injekčné podanie sa má koncom roka obnoviť.

Šesť mesiacov bez lieku pre pacientov so syfilisom. Ochorením, ktoré má tri štádiá. A hoci medzi prvým a tretím je rozpätie 5 až 20 rokov, výpadok na niekoľko mesiacov netreba podľa odborníkov podceňovať.

Na výpadky liekov si však v budúcnosti podľa analytika budeme musieť zvyknúť. A nie je za tým len dookola opakovaný reexport. Môžu za to stále prísnejšie podmienky pri výrobe či jej samotná koncentrácia. Ak predtým liek vyrábalo viacero farmaceutických firiem na viacerých miestach a niektorá mala problémy, hneď ju nahradili ostatné. Dnes je ich aj vďaka fúziám menej a trh sa tak stáva zraniteľnejším.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?