10. 11. 2016 13:25 | BRATISLAVA/TASR

Igor, ktorý utiekol zo slovenského väzenia, zostáva v maďarskej cele

Po vydaní bude umiestnený už v uzatvorenom ústave, kde bude čakať na výsledky vyšetrovania a rozhodnutie súd

Igor Horváth, ktorý sa nevrátil od lekára do väzenia.
Igor Horváth, ktorý sa nevrátil od lekára do väzenia. Foto: KR PZ Banská Bystrica

Väzeň Igor Horváth z Rimavskej Soboty, ktorý v utorok 8. novembra ušiel do Maďarska sa nachádza stále vo väzbe v Maďarsku a čaká sa na jeho vydanie na Slovensko. Informovali slovenské justičné zdroje.

Chytený väzeň po vydaní bude umiestnený už v uzatvorenom ústave, kde bude čakať na výsledky vyšetrovania a rozhodnutie súdu, keďže je obvinený z prečinu marenia výkonu úradného rozhodnutia. Do svojho úteku bol umiestnený v otvorenom oddelení.

"Napriek tomu, že odsúdení umiestnení v otvorenom oddelení sa mimo tohto oddelenia pohybujú bez dozoru či sprievodu príslušníkov zboru, práve v tomto prípade (aj s prihliadnutím na účel upustenia ústavu - návšteva lekára) sme odsúdenému zabezpečili odvoz civilným zamestnancom ústavu, aby nemusel ísť verejnou dopravou. Aj vďaka tomu mohol byť (a aj bol) bezodkladne po zistení mimoriadnej udalosti informovaný vedúci otvoreného oddelenia, ktorý cestou operačného strediska nahlásil uvedenú skutočnosť Policajnému zboru a následne aj osobne privolanej hliadke. Vzhľadom na postup zainteresovaných osôb, ako aj na režim otvoreného oddelenia, nedošlo k žiadnemu porušeniu alebo zanedbaniu povinností. Nevidíme preto žiadny dôvod na sankcionovanie," uviedol riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž.

"Naopak považujeme za potrebné uviesť, že využívanie progresívnych prvkov v zaobchádzaní s odsúdenými, akými bezpochyby je umiestnenie odsúdeného do oddelenia s najnižšími obmedzeniami, je skúškou jeho pripravenosti viesť po prepustení riadny život. V takomto režime vykonáva aktuálne trest odňatia slobody bez výraznejších problémov viac ako 300 odsúdených. Každý z nich si je plne vedomý, že v prípade svojho čo i len najmenšieho zlyhania a porušenia pravidiel bude nasledovať sankcia, ktorou je jednak umiestnenie do uzavretého ústavu, ako aj prípadný ďalší trest za marenie výkonu úradného rozhodnutia," dodal na záver.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?