28. 11. 2016 14:46 | SVRČINOVEC/Mariána Lechan

Život pri ceste: Učiteľky v Svrčincovi sú zúfalé, vyučovanie rušia tisícky kamiónov

Denne musia riešiť dilemu či bude v triedach vyvetrané alebo či budú učiť.

ZŠ v Svrčincovci, kde za hodinu počas špičky prejde až 650 áut.
ZŠ v Svrčincovci, kde za hodinu počas špičky prejde až 650 áut. Foto: TV Markíza

Vyučovanie len so zavretými oknami. Základná škola vo Svrčinovci leží rovno na hlavnom ťahu do Čiech a Poľska. Tisícky kamiónov denne tam poriadne strpčujú život nielen žiakom, ale aj učiteľom.

Po ceste v Svrčincovi popred školu denne prejde takmer 8 000 vozidiel, z nich takmer 3 200 je nákladná doprava. Je to neuveriteľných 41 percent. Ľubomír Palčák z výskumného ústavu dopravného tvrdí, že keď sa toto číslo porovná s inou infraštruktúrou, je jedno z najvyšších čísel.

Hluk

Učiteľky tak denne musia riešiť dilemu či bude v triedach vyvetrané alebo či budú učiť. „Ten hluk z cesty od tých kamiónov je silnejší, ako keď deti počujeme čítať z čítanky," tvrdí učiteľka z miestnej ZŠ Dana Moravcová.

Špeciálne vozidlo Výskumného ústavu dopravného rozložilo svoje prístroje a pri tejto škole sme namerali skutočne veľmi vysoké čísla. „Hlukový limit podľa vyhlášky je päťdesiat decibelov a tu sme namerali až 67 decibelov," povedal pomeraní Miloš Zuziak z dopravného ústavu.

Naše kontrolné meranie teda zistilo prekročenie limitov o 17 decibelov. Za hodinu počas špičky prejde popred školu až 650 áut.

Otrasy

Podľa Zuziaka kamióny nastavené mechanizmy, ktoré premávajú popred školu vyvolajú otrasy. Rýchlosť kmitania vĺn sa pohybuje na úrovni až 2,99 mm/s a norma je 1,0 mm/s A ta je to prekročenie zruba trojnásobné.

„Problém vyrieši až dobudovanie diaľnice D3 po Čadcu-Bukov a v budúcnosti aj vybudovanie rýchlostnej komunikácie R5," vysvetlil Palčák:

Ovzdušia

Po dobudovaní diaľnice by to na tejto ceste mohlo pokojne vyzerať aj takto. Takýchto tichých a prázdnych chvíľ je tu však veľmi málo. Popri vysokom hluku a nadlimitných otrasoch je pri škole aj mimoriadne zlá kvalita ovzdušia.

„Prašnosť ovzdušia, ktorú sme namerali tu vo Svrčinovci dosahuje hodnoty až 87 mg/ m³, čo prekračuje limitné hodnoty zhruba o 74 percent," konštatoval Zuziak.

Komplexné dobudovanie rýchlostných úsekov, ktoré by situáciu vyriešili je ale v nedohľadne. „Diaľničný úsek Svrčinovec-Skalité, ten by mal byť dobudovaný budúci rok. Ten nasledujúci úsek po Čadcu-Bukov, teda obchvat Čadce, ten by mal byť hotový až niekedy v roku 2020 a bohužiaľ rýchlostná komunikácia R5 ešte nie je tak pripravená. Tam ešte nezačala ani súťaž, čiže tam je ešte veľmi ťažko odhadnúť, kedy bude táto rýchlostná komunikácia hotová," dodáva Paláčk.

Aby toho nebolo málo, učitelia, rodičia sa boja o bezpečnosť svojich detí. Vodiči sú vraj bezohľadní. „Vidia deti aj stáť na priechode pre chodcov a nezastavia," hovorí rozhorčene Moravcová.

Polícia nám prisľúbila, že vec vyrieši. Pred a po vyučovaní bude pred školu posielať hliadku.

 

Navštívime aj vás. Stačí, ak nám napíšete na našu mailovú adresu zivotpriceste@markiza.sk. Meracie vozidlo spolu s našim štábom ukáže celému Slovensku ako sa pri ceste žije práve vám

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?