30. 01. 2017 19:01 | SLOVENSKO/regionálne štáby, Lukáš Zuzelka

Smog trápi celé Slovensko, situácia sa zmení do 48 hodín

Praje mu počasie, inverzia a tlaková výš bránia nebezpečnému prachu, aby sa mohol rozptýliť vo vzduchu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Slovensko sa dusí a minister životného prostredia si aj preto - obrazne povedané - sype popol na hlavu. Smog je u nás na kritickej hranici a minister László Solymos otvorene priznáva, že sa o ňom neinformuje tak, ako by sa malo. Zmeniť to chce do konca roka.

Do smogu sa od začiatku roka zahalili viaceré oblasti. V Košiciach bola v pondelok (30. 1.) okolo obeda nulová viditeľnosť.

Okrem východu hlásia meteorológovia vysoké hodnoty znečistenia aj zo severozápadu Slovenska. Smogu praje počasie, inverzia a tlaková výš bránia nebezpečnému prachu, aby sa mohol rozptýliť vo vzduchu.

Drobný prach sa tak drží nízko pri zemi. „Čo sa týka rozptylových podmienok, tak je najhoršia situácia za posledných 20 rokov," vysvetlil meteorológ Ladislav Čáracký.

Kritickú situáciu so smogom už rieši aj minister životného prostredia, ktorý pripravil viacero noviniek, ktoré majú do budúcna smog obmedziť.

Rekordné hodnoty prachu vo vzduchu totiž prekvapili aj samotného ministra. Podľa Solymosa ešte stále sú rezervy v informovanosti občanov, aby vedeli, že sa pohybujú v prostredí nebezpečnom pre ich zdravie.

Do budúcna by mali byť lepšie informovaní hlavne starostovia v problémových oblastiach. Minister pripravuje aj novú stratégiu na zlepšenie kvality ovzdušia. Solymos si však myslí, že ľudia si ale za problémy často môžu aj sami. V kotloch totiž pália všetko čo im príde pod ruku.

Vidieť to je napríklad v Jelšave. „Samozrejme ako štát mi nemôžeme postaviť ku každému kotlu a komínu nejakého policajta, aby to kontroloval, takže je to naša spoločná zodpovednosť," tvrdí šéf envirorezortu.

Tiež naznačil, že niektoré vykurovacie kotly pre domácnosti zrejme čaká zavedenie emisných požiadaviek. Štát ale možno bude finančne podporovať výmenu kotlov a milióny eur pôjdu aj do zatepľovania. "Budú použité na zateplenie verejných budov, pre tento rok pôjde o ďalších 10 miliónov eur," tvrdí námestníčka riaditeľa enviromentálneho fondu  Ingrid Lipovská.

Dobrou správou je, že smog by do konca týždňa mohol po dlhom čase zmiznúť takmer z celého Slovenska. Podľa meteorológa by to mohlo byť v utorňajších poobedňajších hodinách pre stredné Slovensko a v stredu by sa to malo prejaviť aj na východe Slovenska.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?