09. 02. 2017 12:29 | ČADCA/TASR

Exstarosta Svrčinovca odmietol v kauze predaja colnice dohodu o vine a treste

V konaní pred súdom hrozí obvinenému trest odňatia slobody vo výmere 10 až 15 rokov.

Exstarosta Svrčinovca Juraj Strýček.
Exstarosta Svrčinovca Juraj Strýček. Foto: TV Markíza

Bývalý starosta kysuckej obce Svrčinovec Juraj Strýček, ktorý je obvinený v kauze predaja budovy bývalej colnice, vo štvrtok (9. 2.) na prokuratúre v Čadci odmietol dohodu o vine a treste.

"Prokurátor Okresnej prokuratúry Čadca, vzhľadom na to, že nedošlo k uzatvoreniu dohody, spracuje počas februára obžalobu, ktorú podá na Okresný súd v Čadci. V konaní pred súdom hrozí obvinenému trest odňatia slobody vo výmere 10 až 15 rokov. Pri dohodovacom konaní mohla byť spodná hranica trestu znížená až o jednu tretinu," informoval hovorca Krajskej prokuratúry v Žiline Milan Cisarik.

Obec Svrčinovec zastupoval na dohodovacom konaní ako poškodenú stranu jej právny zástupca Jozef Pikuliak. "Prokuratúra ponúkla obvinenému návrh v sadzbe v spodnej hranici šesť rokov dva mesiace ako najnižší trest, ktorý je možný podľa zákona dať. Bývalý starosta tento návrh neprijal a neprijal ani návrh uznať vinu. Argumentoval, že sa mu trest zdá vysoký," povedal Pikuliak.

 

Podľa žilinskej krajskej policajnej hovorkyne Jany Balogovej je Juraj Strýček obvinený z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu prípravy v súbehu s prečinom falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky.

"Obvinený mal počas výkonu verejnej funkcie od 1. januára 2007 do 10. decembra 2014 spísať notársku zápisnicu, na základe ktorej obec Svrčinovec v postavení dlžníka uznala svoj dlh voči súkromnej spoločnosti so sídlom v Cyperskej republike vo výške 200-tisíc eur, pričom došlo k postúpeniu tejto pohľadávky súkromnej spoločnosti so sídlom v Ostrave. Zároveň mal spísať notársku zápisnicu, na základe ktorej obec Svrčinovec v postavení dlžníka uznala svoj dlh voči súkromnej spoločnosti so sídlom v Brne vo výške 250-tisíc eur," uviedla krajská policajná hovorkyňa.

Obidve notárske zápisnice sa podľa nej stali aj exekučným titulom na exekúciu celého majetku obce Svrčinovec. "Podkladom pre vyhotovenie kúpnej zmluvy o predaji budovy bývalej colnice a notárskych zápisníc mali byť falošné a pozmenené verejné listiny, ktoré mal sfalšovať a pozmeniť obvinený," dodala Balogová.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?