21. 02. 2017 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Priplatíme si desiatky eur za pneumatiky? Výrobcovia dvíhajú ceny

Predajcovia pneumatík sa ale motoristov snažia upokojiť. Zvyšovanie cien by sme vraj nemuseli pocítiť hneď na jar.

Výroba pneumatík
Výroba pneumatík Foto: TV Markíza

Jarné prezúvanie v pneuservisoch nás môže vyjsť opäť o niečo drahšie. Výrobcovia pneumatík ohlasujú zvyšovanie cien. A tak sme sa rozhodli zistiť, o koľko si priplatíme.

Všetko sa začalo vo fabrike Michelinu, ktorý chce už od apríla zvýšiť ceny pneumatík o osem percent. Podobne zareagoval aj ďalší vplyvný výrobca Goodyear a Pirelli avizuje až deväťpercentné zdržovanie. Podľa majiteľa pneuservisu to môžeme pocítiť už počas jarného prezúvania.

Zvyšovanie cien sa ale nemusí skončiť pri ôsmich percentách. Podľa dopravného odborníka Jozefa Drahovského budú chcieť zarobiť aj predajcovia pneumatík. „Samozrejme záleží od toho, akú maržu si priraďujú obchodníci a tých osem percent o koľko navýši výslednú cenu," vysvetlil.

Za sadu gúm si tak zrejme už od jari priplatíme približne 20 až 30 eur. Pneumatiky sa totiž vyrábajú z kaučuku, buteínu a oleja a ceny týchto surovín išli nahor.

Aj preto sa dá očakávať, že okrem európskych výrobcov budú zdražovať aj čínski výrobcovia, ktorí v posledných rokoch zaplavili slovenský trh.

Predajcovia pneumatík sa ale motoristov snažia upokojiť. Zvyšovanie cien by sme vraj nemuseli pocítiť hneď na jar, mnohí obchodníci budú totiž ešte dlho dopredávať staršie zásoby pneumatík.

Viac v reportáži Lukáša Zuzelku

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?