03. 03. 2017 17:40 | BRATISLAVA/ Reflex

Spoveď bývalého väzňa o tajnom živote a hierarchii odsúdených: Zmenil som sa k horšiemu

Táto reportáž nie je vhodná pre maloletého diváka.

Spoveď bývalého odsúdeného: Pobyt vo väzení ho vraj zmenil. Ale k horšiemu
Spoveď bývalého odsúdeného: Pobyt vo väzení ho vraj zmenil. Ale k horšiemu Foto: Reflex

Vyzerá to za múrmi väznice ako v akčných filmoch alebo sú to len výmysly? Muž, ktorý pre svoje skutky absolvoval niekoľko pobytov vo viacerých väzniciach na Slovensku nám otvorene porozprával o tajnom živote odsúdených, ktorí sa snažia pred väzenským personálom utajiť. Táto reportáž nie je vhodná pre maloletého diváka. 

Muž si odsedel 11 rokov za vydieranie a ozbrojené lúpeže. "Benzínky, večierky, pumpy, všetko. Ráno som sa zobudil, otvoril som šuflík, neboli tam drogy a peniaze, tak som vytiahol pištoľ, dal ju za pás, zobral kuklu a šup ho do lesa," hovorí.

Za to, čo robil, bol viackrát vo výkone trestu. Navštívil nie jedno väzenie, kde strávil niekoľko rokov. Prvýkrát sa za mrežami ocitol už v 17 rokoch. Takto nám opísal svoj prvý zážitok s odsúdenými.

"Mňa keď zavreli a prišiel som medzi mladistvých, tak mi kričali, dojdeš hore, budeš tu k... fajčiť. Došiel som hore, ukázal som im, že sa nebojím, zbil som tam hneď tých dvoch najväčších a mal som kľud. Len potom na ďalší deň ma izolovali. Hneď ma odniesli preč. Na tretí deň tam chlapca priviazali k posteli, čo to celé spôsobil a obliali ho horľavinou druhej triedy a podpálili. Dostal za to 18 mesiacov plus nášup, dali ho odtiaľ do inej väznice. Za konfidenstvo sa platilo, v dnešnej dobe sa nič takéto nedeje, " šokuje mladý muž.

Medzi odsúdenými vraj funguje hierarchia. "Teda páni a podriadení. Pri nedodržiavaní týchto vnútorných pravidiel prichádza k tomu, že sú trestaní. Vyskytne sa násilie alebo zneužívanie," hovorí Tibor Roman z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.

"Bežne sa u mladistvých znásilňovalo. Došiel na záchod ten slabší jedinec, chytili ho a znásilnili. Teraz už neviem, ako to tam je," hovorí bývalý väzeň.

"V prípade, že sa niečo také odhalí, tak sa postupuje v zmysle zákone, takže nie je to povolené. Ja som počas svojej praxe zažil, že bol jeden chlapec, zhodou okolností homosexuál, zneužitý viacerými a aj sme ho museli hospitalizovať," potvrdzuje Tibor Roman.

Pýtate sa, ako je toto všetko možné? Ide o vnútorný život väzňov, ktorí sa ho snažia pred dozorcami utajiť. A tak neustále prebieha boj medzi väzenským personálom a odsúdenými. "Je to v čase, kedy sú uzamknutí v noci na izbách, majú zákonom stanovený osemhodinový nerušený spánok a vtedy začína veľmi rušný život. Izby sú síce pozhasínané, fakt ale je, že oni sú veľmi vynaliezaví a vtedy začína hazard," hovorí Tibor Roman.

"Tam za cigarety, tabak, kávu kúpite všetko. Od jedla až po naturálie," potvrdzuje bývalý väzeň.

"V zásade je to ako keby vnútorný boj personálu a odsúdených. Teda všetko, čo je zakázané zákonom, je medzi nimi povolené," hovorí Roman.

"Tak napríklad, dá sa dostať aj k drogám, aj ťažším. Ja som sa k nim dostal cez návštevy," potvrdil mladý muž.

Aj keď úlohou väzenia by malo byť človeka prevychovať, nie vždy je tomu tak.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?