28. 04. 2017 17:40 | TRNAVA/TV Markíza

Do obce sa im za prácou sťahujú Srbi. Ľudia sa boja o seba aj majetok

Proti príchodu cudzincov budú obyvatelia protestovať pred župou.

Vo Voderadoch sa boja Srbov
Vo Voderadoch sa boja Srbov Foto: VODERADY/TV Markíza

Do obce Voderady pri Trnave sa v najbližších mesiacoch nasťahujú stovky zahraničných ľudí. Domáci ich tam nechcú. Majú veľké obavy, že obec takýto nápor nezvládne a narušia im tam pokoj. Budova bývalého internátu je už roky prázdna, no o tri mesiace z nej bude ubytovňa pre štyristo ľudí. Bývať tam majú zamestnanci automobilky či iných fabrík.

„Bojíme sa o naše deti, o náš majetok," vysvetľuje obyvateľka obce. „Ulicou nám pôjde 400 Srbov alebo nejakých ľudí, o ktorých vieme, že v posledných dňoch mali už aj na pracoviskách bezprostredné kontakty, keď sa dopichali nožmi," dopĺňa ďalšia pani z Voderád. Miestni dali najavo svoju nespokojnosť na verejnom zhromaždení. Prišlo ich tam až 150.

Vlastníkom objektu je trnavská župa. Tá ju prenajala na dvadsať rokov spoločnosti Centrum prenájmu so sídlom v Trnave za 133-tisíc eur ročne. Ľudia spísali petíciu, no trnavský samosprávny kraj prenájom aj tak odklepol. „Je to arogancia moci, vyše 200 podpisov občanov je, myslím, že dosť veľký počet. Je zarážajúce, že to nezobrali do úvahy," hovorí obyvateľ Voderád.

„Ľudskosť a nejaká občianska vybavenosť sa musí brať do úvahy," myslí si starosta obce Pavol Augustín..

Ako opisuje konateľ spoločnosti Centrum prenájmu Martin Mirga, v budove majú byť ubytovaní ľudia viacerých národností - Slováci, Česi aj Srbi. Konateľ ubezpečuje, že majú vlastnú SBS a v rámci objektu budú nainštalované bezpečnostné kamery. „Budeme robiť všetko preto, aby nemali dôvod na nejakú zvýšenú kriminalitu," ubezpečuje Mirga.

Proti príchodu cudzincov do obce chcú miestni bojovať ďalej a to protestom pred trnavskou župou a opätovnou petíciou.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?