10. 05. 2017 06:56 , článok bol aktualizovaný 10. 05. 2017 16:40 | RUŽOMBEROK/kacs

Nehoda troch kamiónov: Do Liptovskej Mary uniklo veľké množstvo nafty

Hasiči sa naftu snažia čo najrýchlejšie odčerpávať, aby nenatiekla do priehrady.

Nehoda troch kamiónov: Do Liptovskej Mary uniklo veľké množstvo nafty
Nehoda troch kamiónov: Do Liptovskej Mary uniklo veľké množstvo nafty

Škoda 100-tisíc eur, diaľnica medzi Liptovským Mikulášom a Ružomberkom na viac ako sedem hodín uzavretá a čo je horšie, do Liptovskej Mary uniklo veľké množstvo nafty. Na mieste zasahovali desiatky hasičov, policajtov, diaľničiarov aj vodohospodárov. Taká je bilancia rannej nehody troch kamiónov na Liptove.

Všetko sa začalo nevinne. Krátko po štvrtej ráno kamión s cisternou spätným zrkadlom šuchol nákladné auto, ktoré práve predbiehal.

Do odstaveného kamióna s cisternou odzadu vrazil tretí kamión. Jeho 26-ročný vodič iba pár minút pred tým vyrazil na cestu do Nemecka.

nehoda.jpg
 

"Chvalabohu, že nebol pri ňom žiadny spolujazdec, lebo asi by to bol ťažko prežil. A jemu... spomínal len, že ho bolí lakeť a má čelo, myslím, že zranené, krvácalo mu čelo, že ho bolí hlava," povedal majiteľ kamióna Miroslav Lehotský.

Z cisterny aj z kamióna, ktorý nehodu spôsobil, sa na diaľnicu vyliali stovky litrov nafty. "Momentálne s pomocou príslušníkov zo záchrannej brigády pracujeme na odčerpávaní nafty z nádrže náklaďáku," povedal na mieste nehody veliteľ zásahu Rudolf Macko.

Nehoda sa stala len pár metrov od brehu Liptovskej Mary. Až takmer po štyroch hodinách sa prišlo na to, že nafta, ktorá vytiekla pred príchodom hasičov, sa odvodňovacím diaľničným kanálom dostala až do priehrady.

Z vody sa šíril nepríjemný zápach, na hladine plávali mastné oká. Nafta zasiahla približne 700 metrov dlhý pás brehu.

Našťastie fúkal dobrý vietor a znečistenie plávajúce na hladine nepustil ďalej do priehrady. "Zatiaľ evidujeme sústredenie iba v tejto Gôtovanskej zátoke," potvrdil riaditeľ správy povodia horného Váhu Róbert Hok.

Hasiči uzavreli miesto nornými stenami a aj za nimi sypali do vody špeciálne látky, ktoré naftu ekologicky rozložia.

"Zvyšok nafty, ktorá sa nachádza v uzavretej nornej stene, pomocou špeciálnej techniky dokážeme zozbierať a vlastne vyčistiť," ubezpečila riaditeľka okresných hasičov Eva Krajčiová.

"Budeme sa snažiť toto udržať 3-4 dni a postupne odstraňovať ropné látky, ktoré sú na hladine," dodal Róbert Hok.

Či nafta ublížila rybám v Liptovskej Mare sa zatiaľ nedá povedať. Kamióny z diaľnice odtiahli, cestu vyčistili a diaľnicu sprejazdnili v jednom jazdnom pruhu krátko pred obedom.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?