11. 05. 2017 14:55 , článok bol aktualizovaný 11. 05. 2017 17:17 | LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ/TASR, TV Markíza

Tisíce litrov nafty spôsobili najväčšiu ekologickú haváriu v histórii Liptovskej Mary

Nehoda našťastie nebude mať negatívne následky na čistotu vody.

Hasiči zasahujú po ekologickej havárii na Liptovskej Mare.
Hasiči zasahujú po ekologickej havárii na Liptovskej Mare. Foto: TV Markíza

Je to najväčšia ekologická havária v histórii Liptovskej Mary. Pri včerajšej dopravnej nehode troch kamiónov na severnej diaľnici D1 uniklo z poškodenej cisterny až 7-tisíc litrov nafty. Tá sa takmer všetka dostala cez odvodňovací diaľničný kanál do vodnej nádrže. Zasiahla asi pol kilometra dlhý pás brehu. Na priehrade zasahovali hasiči a vodohospodári ešte aj dnes.

"Pomocou separátora odčerpávame naftu z vodnej hladiny. Ešte v priebehu včerajšieho dňa sme rozložili norné steny, vďaka ktorým sme postupne stiahli ropnú škvrnu k brehu. Tiež vykonávame ekologické odbúranie ropného znečistenia pomocou špeciálnych chemikálií. Práce plánujeme ukončiť vo večerných hodinách," povedala riaditeľka Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši Eva Krajčiová.

Havária neohrozila ryby ani iné živočíchy v Liptovskej Mare, upozornil rybársky hospodár vodného diela Tibor Ilavský. Vysvetlil, že znečistenie vody je mimoriadna udalosť, no vďaka včasnému zásahu nedošlo k väčšiemu rozptýleniu nafty. V súčasnosti je ešte teplota vody nízka, preto sa ryby nachádzajú vo väčších hĺbkach a ďalej od brehu.

"Ohrozenie bolo úplne minimálne až takmer nulové. Samočistiaca činnosť Liptovskej Mary, navyše za aktívnej pomoci človeka, je dosť vysoká a príroda sa s následkami havárie dokáže vyrovnať. Chcem ubezpečiť návštevníkov, že tento incident nebude mať vplyv ani na čistotu vody. Situáciu monitorujeme a vyhodnocujeme, zatiaľ sme nezaznamenali žiadne negatívne dopady," dodal Ilavský.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?