01. 06. 2017 11:45 | BRATISLAVA/ta3.sk, zž

Zrušené Mečiarove amnestie. Ivan Lexa a Michal Kováč ml. prelomili mlčanie a prehovorili

Hovorí, že z nezrušiteľného sa stalo zrušiteľné.

Ivan Lexa na Krajskom súde v Bratislave (2006).
Ivan Lexa na Krajskom súde v Bratislave (2006). Foto: TASR

Bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa sa vyjadril pre TA3 k rozhodnutiu Ústavného súdu SR. Podozrivý je z únosu vtedajšieho prezidenta Michala Kováča. Prípad zavlečenia v minulosti polícia vyšetrila a prokurátor podal návrh na obžalobu ďalších 12-tich ľudí. Na prípad však padli Mečiarove amnestie a obvinení sa pred súd nedostali.

"Vydesený Smer kauzou Bašternák a protikorupčnými pochodmi prakticky za noc zmenil 20-ročný postoj a presadil vo vláde i parlamente novelu ústavy, kde z pôvodne nezrušiteľného sa stalo zrušiteľné," uviedol Lexa pre TA3.

Ústavný súd si podľa neho Smer zobral za rukojemníka, ktorý pracoval v prikázanej lehote pod vyvolaným tlakom politikov a časti verejnosti.

"Rozhodnutie ÚS SR ma v podstate neprekvapilo, zadanie Smeru a vlády splnil," dodal Lexa.

V pozícii obvineného je aj Michal Kováč mladší

So zrušením amnestií už neplatí ani milosť exprezidenta Michala Kováča, ktorú udelil synovi v kauze Technopol. Kováčov advokát tvrdí, že je tak v pozícii obvineného, no hroziť by mu už nemalo nič.

Ešte v roku 2000 totiž mníchovský súd konanie voči Kováčovi ml. zastavil a slovenské orgány by to podľa Havláta mali akceptovať. Píše portál aktuality.sk

„Pre môjho klienta je tzv. kauza Technopol uzavretá, záležitosť bola právoplatne uzavretá súdom v Mníchove pred 17 rokmi a očakávame, že slovenské orgány budú rešpektovať platné súdne rozhodnutie a bez zbytočných prieťahov konania zastavia," tlmočil dnes Havlát stanovisko Kováča ml.

Na archívnej snímke z 26. júna 1996 Michal Kováč mladší na hraničnom priechode Bratislava-Berg.
Na archívnej snímke z 26. júna 1996 Michal Kováč mladší na hraničnom priechode Bratislava-Berg. Foto: TASR
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?