09. 06. 2017 19:00 | PERÍN/TV Markíza

Včelárom z východu Slovenska niekto zabíja včely. Tvrdia, že starosta

Starosta kočovným včelárom vyčíta, že včely umiestnili do tejto lokality bez toho, aby o tom obec vedela.

Muž, ktorý ničí včelstvo v Períne.
Muž, ktorý ničí včelstvo v Períne. Foto: Priemyselná kamera

Skupine včelárov z východu Slovenska niekto zabíja včely. Tvrdia, že páchateľa poznajú. Vraj ním je skúsený veterinár a starosta obce Perín. Ten však tvrdí, že nebojuje s včelami ale s nezodpovednými včelármi.

Slavomír Fekete sa včelárstvu venuje takmer 20 rokov. Úle má na viacerých miestach. Na lúke v slovensko-maďarskom pohraničnom pásme neďaleko obce Perín mu však niekto systematicky zabíja včely. Povedal nám, že asi pred tromi týždňami prišiel na bežnú kontrolu a našiel úle, ktoré niekto rozbil autom.

Podobnú skúsenosť má aj ďalší kočovný včelár Pavol Leško. Aj on má v pohraničnom pásme svoju maringotku s úľmi. Z jednej strany mal povyvracaných asi 10 úľov. Myslí si, že to niekto urobil asi palicou.

Chlapi dali po prvom útoku včelíny do poriadku. No situácia sa zopakovala. Úle opäť niekto poškodil. Rozhodli sa, že páchateľa usvedčia fotopascou. Z výsledku ostali šokovaní. „Sme tu nainštalovali kameru. Zhruba po nejakom týždni sme zistili, že kto nám tie včelstvá rozbíja,"

Boli sme z toho nešťastní, keď sme zistili, že kto to bol - starosta z obce Perín. Keď niečo má ten človek, prečo to neriešil so mnou osobne. Prečo nás nekontaktoval, ale že čo mu urobili tie včelstvá.

Muž na fotografiách sa skutočne podobá starostovi. Mimochodom skúsenému veterinárovi a prednostovi Kliniky vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach - Ladislavovi Molnárovi.

„Môžem to vylúčiť, lebo nikto tu nikomu vedome včely nezničil. Ale pán Fekete je jeden z tých nedisciplinovaných arogantných včelárov, ktorí si neplnia svoje zákonné povinnosti," povedal nám starosta Perína Ladislav Molnár.

Starosta kočovným včelárom vyčíta, že včely umiestnili do tejto lokality bez toho, aby o tom obec vedela. „Jednoducho si umiestnili včelstvá priamo na hraničnom pásme. V tesnej blízkosti poľovníckych zariadení, v tesnej blízkosti pozemkov, ktoré sa chemicky ošetrujú," konštatoval.

Obec má pre kočovných včelárov vyhradené toto nádherné miesto pri agátovom lese. Starosta tvrdí, že sa stačí nahlásiť na obecnom úrade a zaplatiť symbolický poplatok a môže sem prísť ktokoľvek.

Zničené včelstvo.
Zničené včelstvo. Foto: TV Markíza
 

Včely to síce nevedia, no včelári sa musia riadiť platnou legislatívou. A tú vraj pán Fekete nedodržal. Tým, že o jeho úľoch nikto oficiálne nevie, veterinári ich nemôžu skontrolovať.

„Kočovníci tvoria veľmi nebezpečný risk ako napríklad mor včelieho plodu. A kvôli tomu sme zariadili riešenie, aby sa jednoducho preukázali vyšetrením. Pán Fekete má včely už rok na jedom mieste, čiže nie je to kočovanie, ale zneužitie zákona o kočovníctve," vysvetlil starosta

Na spor medzi starostom a včelármi tak doplácajú zatiaľ iba včely. O ich spoločenskej hodnote a dôležitosti v prírode je zbytočné diskutovať. Včelár Fekete podal na starostu trestné oznámenie. Škodu vyčíslil minimálne na 2 000 eur.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?