16. 06. 2017 15:08 | BRATISLAVA/TASR

Stíhačky MiG-29 zo Sliača vzlietli k nemeckému lietadlu

Z dôvodu straty spojenia nad Slovenskom.

Mig-29AS vzdušných síl.
Mig-29AS vzdušných síl. Foto: TASR

Dve stíhacie lietadlá MiG-29 zaradené do integrovaného systému protivzdušnej obrany Severoatlantickej aliancie NATINAMDS dnes v noci vzlietli z Leteckej základne Sliač z dôvodu straty spojenia s nemeckým dopravným lietadlom Boeing 737-8 spoločnosti SunExpress Deutschland nad slovenským územím. Informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Danka Capáková.

"Pohotovostní piloti z Leteckej základne Sliač prijali rozkaz na ostrý vzlet z mnohonárodného centra vzdušných operácií. Dvojica stíhacích lietadiel MiG-29 bezpečne sprevádzala lietadlo lietajúce na trase Varna-Kolín/Bonn až do Českej republiky, kde sa jeho pilotovi podarilo obnoviť rádiové spojenie a nadviazať spojenie s oblastným strediskom riadenia leteckej prevádzky," uviedla Capáková.

Podľa jej informácií stíhacie lietadlá zaradené v pohotovostnom systéme NATINAMDS zasahujú nielen proti narušiteľovi vzdušného priestoru, ale aj ako pomoc lietadlám v núdzi, pri strate spojenia či únose lietadla.

"Práve strata spojenia je jednou z najčastejších príčin ostrých vzletov stíhacích lietadiel Vzdušných síl OS SR. V tomto roku išlo v poradí už o štvrtý takýto vzlet. Vzdušné sily Ozbrojených síl SR zodpovedajú za ochranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky 24 hodín denne, 7 dní v týždni a takéto vzlety sú toho súčasťou," uzavrela hovorkyňa MO SR.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?