16. 06. 2017 17:09 | LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ/TV Markíza

Volajú ho hrobár dna so psími zubami a snívajú o ňom stovky rybárov

Liptovské more zaplavili rybárske člny, na Liptovskú Maru dnes prišlo takmer sto lodí.

Ulovený zubáč.
Ulovený zubáč. Foto: TV Markíza

Volajú ho hrobár dna so psími zubami. Rybári na neho čakajú niekedy týždeň, niekedy len pár minút. Jeho opis znie ako zo strašidelnej rozprávky a práve túto najobľúbenejšiu priehradnú rybu môžu od dnes chytať rybári.

Liptovské more zaplavili rybárske člny, na Liptovskú Maru dnes prišlo takmer sto lodí.

Všetko kvôli hrdinovi rybárskych sŕdc - zubáčovi veľkoústom. Zubáč sa loví vždy až od polovice júna. Ryba so psími zubami potrebuje dovtedy pokoj na založenie novej generácie.

„Výhodnejšie je zubáča loviť z člna kvôli tomu, že sa loví prívlačou a rybár má širšie možnosti ako pri love z brehu - z brehu je dosť obmedzovaný. S člnom sa dostane aj na hlbšiu vodu, kde sa zubáč väčšinou zdržiava," vysvetlil rybársky hospodár Tibor Ilavský.

Zubáč je veľká ryba, môže mať aj 130 cm a okolo 20 kíl. Keď je dospelý, živí sa drobnými živými aj uhynutými rybami. Najviac zaberajú na gumené návnady.

 

„Chytávajú sa na gumené rybky. Väčšinou sa zubáč drží na dne, tak v podstate ťaháme nástrahu po dne," opísal jeho lov rybár z Ružomberka.

Niektorí ich pustili, iní nie. Väčšina rybárov si dnes odniesla po dva kúsky. Mara je aj kvôli zubáčovi u rybárov populárnejšia ako iné priehrady - je za tým odbornosť miestneho správcu.

„Vďaka výbornému hospodárovi, ktorý tu je na Liptovskej Mare, ktorý sa tak poctivo o ňu stará," povedal o dôvode príťažlivosti Liptovskej Mary rybár z Kežmarku.

Do konca roka prídu  z liptovského mora ťahať zubáča ešte stovky až tisícky rybárov.

„Hovoria, že je vynikajúci ako konzumná ryba, ale ja uznávam aj rybárov, ktorý vedia rybu aj pustiť, lebo ryba je síce chutná na tanieri, ale najkrajšia je len v tej vode," dodal rešpektovaný hospodár z VN Liptovská Mara Tibor Ilavský.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?