01. 09. 2017 12:24 | BRUSEL/TASR

Zdrojom rozšírenia fipronilovej kontaminácie je zrejme Rumunsko

V spojitosti s kauzou kontaminovaných slepačích vajec bolo v krajine zatvorených celkovo až 281 firiem.

Kontaminované vajce z Holanska.
Kontaminované vajce z Holanska. Foto: TASR/AP

Dovedna 144 holandských hydinárskych fariem bolo koncom augusta zatvorených pre škandál s vajíčkami kontaminovanými pesticídom fipronil. Uviedol vo štvrtok holandský spravodajský server DutchNews.nl.

V spojitosti s kauzou kontaminovaných slepačích vajec však bolo v krajine zatvorených celkovo až 281 firiem zameraných na výrobu vajec a hydinového mäsa. Po sérií kontrol sa totiž zistilo, že ich výrobky určené ľuďom obsahujú príliš veľa zakázaného pesticídu.

Hovorca Európskej komisie vo štvrtok o tejto kauze hovoril pred členmi Výboru Európskeho parlamentu pre poľnohospodárskeho a upozornil, že vajcia kontaminované fipronilom sa doteraz objavili v 22 krajinách Európskej únie aj mimo nej. Ukrajina a Omán v súvislosti s týmto škandálom uložili zákaz dovozu vajec z Holandska, Nemecka, Francúzska a Belgicka.

Podľa DutchNews.nl odhaľujú najnovšie zistenia, že používanie fipronilu ako látky na odstraňovanie vší, kliešťov a bĺch na hydinových farmách je oveľa rozšírenejšie než sa pôvodne zdalo. Kontroly v Taliansku napríklad zistili, že zásielka vajec z Rumunska obsahuje 1,2 miligramu fipronilu na kilogram, čo je doteraz najvyššia koncentrácia zakázanej látky aká bola kedy zistená.

Právny limit je 0,72 miligramov fipronilu na kilogram.
Kontamináciu v Holandsku má na svedomí spoločnosť Chickfriend, ktorej majitelia čelia trestnému stíhaniu. Holandská televízna stanica NOS v tejto súvislosti upozornila, že belgický dodávateľ spoločnosti Chickfriend nakúpil látku na deratizáciu hydinových fariem z Rumunska.

"Zdá sa, že Rumunsko je zdrojom kontaminácie," povedala pre NOS Hennie de Haanová, zástupkyňa holandského odborového združenia chovateľov hydiny. Podľa jej slov je však šokujúce objaviť aj po piatich týždňoch od vypuknutia fipronilového škandálu, že sa táto látka používa v iných krajinách EÚ.

Od vypuknutia škandálu v Holandsku a Belgicku koncom júla tohto roku systém rýchleho varovania EÚ zaznamenal správy aj o vajíčkach kontaminovaných fipronilom pôvodom z Talianska, Maďarska, Poľska, Nemecka a Rumunska.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?